انواع دستگاه بسته بندی

انواع دستگاه بسته بندی

  • نویسنده: مهندس مجتبی میرهادی
  • ,
  • ۲۲ خرداد ۱۴۰۱

انواع دستگاه بسته بندی

انواع مختلف و متعدد دستگاه بسته بندی برای استفاده

در این بخش از مقالات شرکت بهسازان صنعت تدبیر به بررسی انواع دستگاه بسته بندی میپردازیم و به اهمیت آن در صنعت بسته بندی مواد غذایی و پتروشیمی و دارویی میپردازیم.

امروزه زمانی که برای خرید محصولات مختلف مراجعه می‌کنید، با محصولات بسته بندی روبه‌رو هستید؛ بیشتر محصولات موجود در بازار، با استفاده از بسته بندی‌های مختلف، در یک بسته مشخص جای گرفته‌اند. این موضوع که از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند بر روی سلامت کالا تاثیرگذار باشد.

در انواع مختلفی صورت می‌گیرد. در این مقاله به سراغ انواع مختلف و متعدد این بسته بندی‌ها رفتیم تا با آشنایی با آن‌ها بتوانید بهترین انتخاب ممکن را برای بسته بندی محصول خود داشته باشید.

از مایعات گرفته تا جامدات و انواع خوراکی، مواد غذایی و حبوبات همگی نیاز به بسته بندی دارند که به مهم‌ترین موارد آن‌ها در ادامه اشاره خواهیم کرد و درباره هریک نکاتی را توضیح خواهیم داد.

طبقه بندی انواع دستگاه بسته بندی براساس کارکرد

در اولین قدم از آشنایی با انواع دستگاه بسته بندی لازم است بدانید که این محصولات به صورت کلی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند. این دو دسته با داشتن شباهت‌هایی به یکدیگر، دارای تفاوت‌های واضحی نیز هستند. این دو دسته از دستگاه بسته بندی عبارت است از:

۱. دستگاه‌های اتوماسیون در دو حالت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک: اولین دسته از دستگاه‌های بسته بندی را می‌توان به دستگاه‌های اتوماتیک و نیمه اتئماتیک تقسیم بندی کرد. این محصولات قابل استفاده برای انواع مایعات و جامدات هستند که کیفیت بهتری را نیز برای محصولات ارائه می‌کنند.

۲. دستگاه‌های مناسب برای محصولات فراوری شده: دومین مدل از دستگاه‌های بسته بندی، دستگاه‌هایی هستند که برای محصولات فراوری شده ارائه می‌شوند. این دستگاه‌ها بیشتر برای محصولاتی چون مایعات، انواع سس، شکر، حبوبات و محصولاتی از این قبیل به کار می‌رود.
انواع دستگاه بسته بندی مواد غذایی مختلف موجود در بازار

زمانی که به بدنال خرید و استفاده از دستگاه بسته بندی برای محصول خود هستید، لازم است تا براساس نیاز و شرایط خود، انتخاب کنید. دستگاه‌های بسته بندی دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام به منظوری به کار گرفته می‌شوند.

این تفاوت‌ها سبب می‌شود تا محصولات مختلف به شکلی درست و کامل بسته بندی شوند. از همین رو در ابتدا با سنجش نیاز خود و تعیین بسته بندی مورد نیاز به سراغ دستگاه متناسب با آن بروید. در این بخش با آشنایی با دستگاه‌های مختلف می‌توانید انتخاب بهتری را برای خود رقم بزنید.

 ۱- دستگاه بسته بندی پرکن

به عنوان یکی از اصلی‌ترین و پرکاربردترین انواع دستگاه بسته بندی را می‌توان دستگاه پرکن دانست. دستگاه پرکن به عنوان یکی از اولین دستگاه‌های بسته بندی موجود در صنعت شناخته می‌شود که قابلیت‌های بسیاری دارند.

دستگاه‌های پرکن برای محصولات مایع، جامد و گاز با حجم و وزن مشخص استفاده می‌شوند و می‌توانند بسته بندی را پر از محصول کنند. البته به تازگی استفاده از این مدل از دستگاه‌ها برای محصولات گرانولی، پودری و دانه‌ای نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال، دستگاه‌های مختص به هریک از این موارد نیز در بازار وجود دارند. اگر نیاز به بسته بندی محصولات مختلفی دارید و می‌خواهید چند مدل محصول را با استفاده از یک دستگاه بسته بندی کنید، استفاده از دستگاه بسته بندی پرکن انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.

استفاده از دستگاه بسته بندی پرکن برای محصولات مختلف

۲- دستگاه بسته بندی دوخت

دستگاه بسته بندی دوخت که خود دارای انواع بسیاری است، معمولا با حرارت کار می‌کند. این دستگاه قرار است تا محصولات موجود در یک پلاستیک را به وسیله حرارت در پلاستیک محبوس کند و دوختی را بر سر بسته بندی بگذارد. از این دستگاه بسته بندی به عنوان دستگاه بسته بندی مواد غذایی و خشکبار و حبوبات استفاده می‌شود. این دستگاه که با نام دستگاه پرس نایلون یا دوخت نایلون نیز شناخته می‌شود، معمولا نیمه اتومات بوده و نیاز به حضور فردی در حین بسته بندی دارد.

۳- دستگاه بسته بندی سلفون کش

دستگاه بسته بندی سلفون کش یا سلفون استرج به عنوان یکی از دستگاه‌های بسته بندی پرکاربرد در صنعت شناخته می‌شود که کارایی‌های بسیاری دارد. این دستگاه معمولا برای انواع مواد غذایی، سبزیجات، شیرینی و کیک و مواردی از این قبیل استفاده می‌شود.

با استفاده از کشیدن سلفون بر روی ظرف محصول مورد نظر، از آلوده شدن محصول جلوگیری می‌کند و محصولی سالم و قابل استفاده را به مشتری و مخاطب خود تحویل می‌دهد. لازم به ذکر است که اخیرا برای بسته بندی انواع گوشت نیز از این دستگاه استفاده می‌شود تا محصولات گوشتی و پروتئینی کاملا سالم و بدون آلودگی به دست مخاطب و مشتری خود برسند.

۴- دستگاه بسته بندی تسمه زن

دستگاه تسمه کش یا تسمه زن که خود دارای انواع و اقسام مختلفی است، بیشتر به منظور یک دستگاه برای بسته بندی کردن کارتن‌های بزرگ استفاده می‌شود. انواع مختلف موجود از این دستگاه سبب شده است تا کاربردهای بسیاری برای این دستگاه وجود داشته باشد.

دستگاه تسمه کش بادی، دستی، برقی، میزی و شارژی چند مدل اصلی این دستگاه هستند که هرکدام به منظوری قابل بهره برداری هستند.

۵- دستگاه بسته بندی توزین دار

دستگاه‌های بسته بندی توزین دار مدلی جدیدی از انواع دستگاه بسته بندی هستند که برای محصولات حساس به کار می‌روند. محصولات غذایی که دارای ذرات کوچک هستند و وزن گیری آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، محصولاتی هستند که به وسیله این دستگاه بسته بندی می‌شوند.

در واقع دستگاه بسته بندی توزین دار را می‎‌توان یک دستگاه بسته بندی حبوبات و دستگاه بسته بندی خشکبار دانست که به دقت توانایی اندازه‌گیری وزن موجود در بسته‌های مشخص شده را دارد.

این مدل از دستگاه‌ بسته بندی دارای دقت و سرعت بالایی بوده و از نظر حجم بسته بندی در انواع مختلف دو توزین، چهار توزین، شش توزین و ده توزین در بازار موجود هستند.

جمع بندی پایانی مقاله

زمانی که به دنبال بسته بندی محصولات هستید، لازم است تا نسبت به نوع بسته بندی کردن آن نیز توجه داشته باشید. امروزه دستگاه‌های بسته بندی مختلف و بسیاری در بازار وجود دارد که هرکدام برای برخی از محصولات کاربرد دارند.

در این بین برخی از دستگاه‌ها کاربرد بیشتری داشته و عمومی‌تر هستند. در حالی که برخی دیگر کاربرد اختصاصی داشته و بیشتر مورد استفاده عمومی قرار می‌گیرند. از همین رو شناخت این دستگاه‌ها و داشتن اطلاعاتی درباره هریک می‌تواند موجب انتخاب نهایی بهتری بشود.

امید است با خواندن این مقاله و نکات بیان شده در آن، بتوانید به نتایج دلخواه خود برسید و براساس نیاز و شرایط خود انتخاب متناسبی را برای خود رقم بزنید.

ماشین سازی بهسازان صنعت تدبیر برای تمامی دستگاه بسته بندی ۱ سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات ارائه می نماید.

 

دستگاه های بسته بندی |‌ بهسازان صنعت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[تعداد: ۲   میانگین: ۵/۵]


محصولات مرتبط


دیدگاه خود را بنویسید