Skip to content

دستگاه شرینک یا شیرینگ پک چیست ؟

موارد استفاده و انواع دستگاه شرینک یا شرینگ پک

توضیح کوتاه درارتباط با شرینک پک امروزه نمیتوانید هیچ محصولی پیدا کنید که بدون بسته بندی به بازار عرضه شده باشد. بسته بندها به منظور محافظت از محصولات در فرایند انتقال به مشتریان و زیباسازی آنها انجام میگیرد. بسته بندی محصولات به روشهای متنوع و مراحل مختلف انجام میگیرد. برای بسته بندی نیز از موادی چون مقوا، کاغذ، فلز، نایلون و … استفاده میشود.

دستگاه های بسته بندی زیادی تاکنون تولید شده است که از آن جمله میتوان به دستگاه بسته بندی توزینی یا وزنی ، دستگاه بسته بندی تی بگ (چای کیسه‌ای) ، دستگاه بسته بندی مواد پودری (اوگر) و … اشاره کرد.

برای آشنایی بیشتر با دستگاه بسته بندی توزینی یا وزنی به مقاله ای در این ارتباط مراجعه نمایید.

شرینک پک یک نوع روش بسته بندی است که با استفاده از یک نوع نایلون شفاف انجام میشود. این نوع بسته بندی با استفاده از دستگاه شرینک پک انجام میشود. امروزه انواع دستگاه شرینک پک به بازار عرضه شده است که در ادامه قصد داریم شما را با ویژگیها و کاربرد هر یک از آنها آشنا نماییم.


 

  • دستگاه شرینک پک چگونه کار میکند؟

محصول مورد نظر وارد دستگاه شرینک پک میشود و پس از این که با استفاده از یک روکش پلاستیکی نازک بسته بندی شد ، از دستگاه خارج میشود.

  • دستگاه شرینک پک چه کاربردی دارد؟

امروزه شرکتهای مختلفی محصولات و کالاهای تولیدی خود را با این روش بسته بندی و به بازار عرضه می‌کنند. به عنوان مثال صنایع غذایی ، دارویی و شیمیایی که اصول بهداشتی در آنها اهمیت زیادی دارد ، برای جلوگیری از نفوذ آلودگی در محصولات خود ، از انواع دستگاه شرینک پک استفاده میکنند.

  • دستگاه شرینک پک از چه اجزایی تشکیل شده است؟

دستگاه شرینک پک معمولا شامل تیغه دوخت و برش، نوار نقاله و کوره گرمایی است. البته برخی از انواع دستگاه شرینک پک دارای تیغه دوخت نیستند.

در این دستگاه از یک نوع پلاستیک از جنس پلی وینیلیدین کلرید (PVC) ، پلی الفین (Polyolefin) و یا چیزی شبیه اینها ، برای بسته بندی محصولات مختلف استفاده و به آن نایلون یا فیلم شرینک نیز گفته میشود. این مواد در درجه شفافیت ، ضخامت و اندازههای مختلف به منظور استفاده در کاربردها و کالاهای مختلف تولید میشوند.

  • استفاده از دستگاه شرینک پک چه مزایایی دارد؟

بسته بندی انجام شده توسط دستگاه شرینک پک، از نفوذ آلودگی ، گرد و غبار و رطوبت به محصول جلوگیری میکند.با استفاده از این دستگاه میتوانید محصولات خود را به شکلی زیبا و جذاب بسته بندی کنید.

هزینه های شما نسبت به دیگر روشهای بسته بندی مانند کارتن ، کاهش مییابد. در صورتی که محصول یا کالای شما از چند جز تشکیل شده باشد، با استفاده از این روش میتوانید همه آنها را در کنار هم بسته بندی کرده و از تکان خوردن آنها هنگام حمل و نقل جلوگیری کنید.

  • انواع دستگاه شرینک یا شیرینگ پک

دستگاههای شرینگ پک در سه نوع  دستی ، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در بازار وجود دارند که سرعت بسته‌بندی دستگاههای اتوماتیک از نیمه اتوماتیک بیشتر است.سوخت کوره گرمایی نیز در دستگاه های مختلف ، متفاوت است که شامل انواع برقی ، گازسوز ، گازوئیلی و دوگانه سوز (گاز و برق) است.

در حال حاضر ، انواع دستگاه شرینک پک در بازار وجود دارد و شما میتوانید با توجه به نیاز خود ، مدل دلخواه خود را تهیه و استفاده کنید.

در ادامه به معرفی برخی از مدلهای مختلف و موارد استفاده هر یک از آنها میپردازیم. توجه داشته باشید اندازه کوره دستگاه انتخابی میبایست با اندازه محصول شما متناسب باشد.

 1-دستگاه شرینک پک کابینی

در دستگاه شرینک یا شیرینگ پک کابینی، محصول را در محفظ های شبیه به کابین میگذارند و حرارت میدهند تا عملیات پک کردن انجام شود. این دستگاه به صورت نیمه اتوماتیک کار میکند. از آن بیشتر برای پک کردن مواد غذایی استفاده میشود.

 2-دستگاه شرینک پک تونلی

در مدل تونلی به منظور بسته بندی، محصول از داخل محفظه کورهای که در آن حرارت در حال تابش است عبور داده میشود. محفظه کوره این دستگاه دارای حجم بالایی است و سرعت آن از دستگاه شرینک پک کابینی بیشتر است. از این دستگاه در صنایع سنگین و به منظور بسته بندی محصولات با ابعاد بزرگ مانند ماشین لباسشویی استفاده میشود.

 3-دستگاه شرینک پک پلی اتیلن

در این دستگاه از یک نوع نایلون مقاوم برای پک کردن استفاده میشود. برای کالاهای سنگین مانند کنسروهای مختلف یا بطریهای نوشابه استفاده میشود.
دستگاه شرینک پک اتوماتیک کانوایردار ، این دستگاه از نوع کابینی است و دارای یک نقاله کوچک جهت انتقال محصولات به خارج از کابین بسته‌بندی است و جهت استفاده در نان فانتزیها ، شیرینی فروشی و … مناسب است.

 4-دستگاه لیبل شرینک

از این دستگاه برای لیبل گذاری بر روی انواع ظروف مانند شیشه مربا، بطری آب معدنی و … استفاده میشود و در دو نوع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در بازار یافت میشود. با استفاده از این دستگاه میتوانید آرم یا نام شرکت خود را بر روی نایلون آن حک کنید.

 5-دستگاه شرینک پک تیغه از پهلو

از دستگاه شرینک پک تیغه از پهلو برای بسته بندی محصولاتی با طول زیاد مانند محصولات بهداشتی، پارکت، کفپوش و … استفاده میشود. تیغه دوخت این دستگاه به صورت موازی با شاسی اصلی قرار دارد.

 6-دستگاه شرینک پک المنتی

در این دستگاه برای گرم کردن کوره از المنت برقی استفاده میشود.

جمع بندی

در پایان باید بگوییم، انواع دستگاه شرینک یا شیرینگ پک از لحاظ روش ایجاد حرارت به دو دسته کلی ، کابینی و تونلی تقسیم میشوند. در مدل تونلی به منظور بسته بندی، محصول از داخل محفظه کورهای که در آن حرارت در حال تابش است عبور داده میشود.

اما در نوع کابینی، محصول را در محفظهای شبیه به کابین میگذارند و حرارت میدهند تا بسته بندی شود. اگر دارای یک کارگاه تولیدی کوچک هستید، استفاده از دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک را به شما توصیه می کنیم و در صورتی که قصد استفاده از این دستگاه را در کارگاه بزرگ تولید یا کارخانه را دارید، بهتر است برای راه اندازی خط تولید خود از دستگاه شرینک پک اتوماتیک استفاده کنید.

نایلون یا فیلم شرینک نیز در اندازه و ضخامت مختلف در بازار وجود دارد و شما میتوانید مدل دلخواه خود را تهیه و استفاده نمایید.

اگر به دنبال خرید یک دستگاه شرینک پک هستید، میتوانید آن را از شرکت بهسازان صنعت تدبیر تهیه کنید. محصولات این شرکت در صنایع غذایی ، بسته بندی ، شیمیایی و دارویی کاربرد دارند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

هنوز نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید.


ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.