دستگاه های بسته بندی

دستگاه های بسته بندی

  • نویسنده: مهندس مجتبی میرهادی
  • ,
  • ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

تاریخچه بسته بندی و انواع بسته بندی

نوع بسته بندی ها باتوجه به ابعاد، وزن ، نوع محصول که میخواهد بسته بندی شود متفاوت است؛ همچنین می توان با نوع بسته بندی بر روی ماندگاری و سلامت محصول تاثیر گذاشت به نحوی که کیفیت محصول را حفظ نمود و در فاسد شدن و ماندگاری مواد غذایی تاخیر ایجاد کرد و یا مانع لهیدگی و پیشگیری از ورود آلودگی به آن گردید.

راجع به تاریخچه بسته بندی اطلاعات دقیقی در دسترس نیست؛ اما تحقیقات نمایانگر آن است که در گذشته کالاها با منسوجات(پارچه) ، ظروف گلی و شیشه ای نگهداری و حمل میشد.

همچنین در مصر برای جابجایی ماکیان از سبدهایی از جنس درخت خرما ، در یونان و رم از بشکه و شبکه هایی از جنس چوب برای نگهداری عطر و … رایج بود.

با پیشرفت صنعت پس از سالهای ۴۰۰ میلادی تولید شیشه سازی رونق گرفت و محصولات شیشه ای با کیفیت تولید گردید که از آنها برای نگهداری مواد غذایی استفاده میشد.این ظروف شیشه ای دارای قیمت های گزاف بوده و میتوان گفت قیمت این ظروف شیشه ای حتی بالاتر از قیمت طلا و نقره بوده است.

تاریخچه بسته بندی در ایران

ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی که در گذشته داشته و معاملات تجاری و بازرگانی معمولا کالاها را در گونی ، چوب،صندوقهای مکعب مسطتیل که برای مسیر های طولانی مناسب بوده بسته بندی می نمودند که کمتر دچار آسیب شوند؛ اما در سال ۱۳۰۹ هجری شمسی برای اولین بار در ایران در صنعت بسته بندی مواد غذایی قوطی های فلزی توسط شخصی بنام درخشان تولید و عرضه شد.

در اینجا به جنس مواد به کار رفته شده برای بسته بندی مواد غذایی میپردازیم که شمارا با فواید و معایب هر کدام از انواع آن آگاه میسازیم.

بسته بندی ظروف شیشه ای

در بسته بندی ها حالت خنثی دارد و به این معنا که مواد غذایی درون شیشه خواص خود را از دست نمیدهد ، طعم و مزه ی مواد غذایی را حفظ می کند.

ظروف شیشه ای دارای رنگ ، سایز و اشکال متفاوتی است که به دلیل شفاف بودن آن اجازه روئت محتوای ظرف را به ما میدهد ، برخی از شیشه ها در برابر فشار ، دما ، و شوک ها حساس بوده و منجر به شکسته شدن آنها میگردد.

دستگاه های بسته بندی بسته بندی فلزی(حلبی)

مواد اولیه مورد استفاده در این نوع بسته بندی ها آلومینیوم ، آهن و روی می باشد که برای پیشگیری از پوسیدگی و اکسید شدن از منگز ۲۵% استفاده می‌شود.

ظروف فلزی در برابر ضربه ، فشار ، حرارت ، نفوذ آب ، رطوبت مقاوم می باشد؛ از معایب این نوع بسته بندی میتوان به اکسید شدن و پوسیدگی در دراز مدت اشاره کرد و برخی از مواد غذایی به مرور باعث خوردگی داخل ظرف شده که تاثی روی از دست دادن خواص آن ماده غذایی و تغییر رنگ و بو و مزه آن میشود.

که در برخی از مواقع منجر به ایجاد ناسازگاری فرمول شیمیایی آنها و ایجاد سموم خطرناک می شود و حتی برخی از ویتامین های خود را از دست میدهد.

بسته بندی پلاستیکی

به دو گروه تقسیم میشود:

۱-ترمو پلاست ها: موادی هستند که با گرما نرم و در اثر کاهش حرارت سخت میشود، این مواد به دلیل کشش و مقاومت بالا در برابر ضربه و خراش مناسب بسته بندی می باشد، که معمولا برای بسته بندی برخی مواد غذایی، روغن ها، چربی ها، گازوئیل، نوشابه و شامپو و … میباشد.

۲-نوع دوم ترموست ها: پلاستیکهایی هستند که در اثر گرما ذوب و پس از سرد شدن مجدد تحت تاثیر گرما قرار نمیگیرد مگر در مقابل حرارت بالا که کامل بسوزد.ترموست ها برای بسته بندی آب آشامیدنی، مصارف بهداشتی، دارویی و همچنین بصورت آستر و لاک جهت پوشش داخلی قوطی بسته بندی مواد غذایی به کار میرود.

مزایای بسته بندی پلاستیکی این است که این نوع بسته بندی سبک و کم قیمت است، انرژی کمتری برای تولید این نوع ظروف بسته بندی به نسبت شیشه ای و فلزی … نیاز است ، در شکل پذیری با دستگاه های اتوماتیک آسان است.

این ظروف به سرعت تولید میشود و قابلیت انواع چاپ و تزئین و جلوه های گوناگون را دارد، از معایب آن میتوان به مقاومت پایین آن در برابر برخی مواد اسیدی یا قلیایی اشاره کرد و همچنین در چرخه طبیعت قابل تجزیه نبوده و برخی از آنها در برابر اشعه یو وی خورشید حساس هستند.

دستگاه های بسته بندی پاکت‌های کاغذی

با ابعاد ، سایز ، اشکال و رنگهای مختلف موجود می باشد و دارای تنوع بالا بوده ، معمولا برای خشکبار ،دارو ، کاتالوگ ، پاکت پول و سیمان و … میتوان اشاره کرد.

این نوع بسته بندی مقرون به صرفه نمی باشد و در مقابل رطوبت و آب بی استقامت بوده، اما از محاسن آن تجزیه در چرخه طبیعت می باشد که امروزه اشاره ای زیادی به آن شده.

امروزه بسته بندی امری ضروری و تخصصی شده که بابد متناسب با تنوع محصول و کالا روش صحیح بسته بندی را انتخاب نمود، با پیشرفت و توسعه در صنعت بسته بندی موجب پیدایش ماشین آلات و طراحی های گوناگون شده که برخی از ماشین آلات بسته بندی وظیفه وکیوم کردن و بسته بندی نهایی محصول را دارد و برخی در فرآیند بسته بندی کمک می‌کند و کیفیت و سرعت در بسته بندی را بالاتر میبرد مانند نوار نقاله و سورتینگ و …

 

 

محصولات مرتبط دستگاه های بسته بندی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]


محصولات مرتبط


دیدگاه خود را بنویسید