Skip to content

دستگاه بوجاری

دستگاه بوجاری محصولات کشاورزی

در این مقاله سعی میکنیم به صورت اجمالی و خلاصه شما را با دستگاه بوجاری محصولات کشاورزی آشنا سازیم و به نحوه عملکرد این دستگاه ها بپردازیم.

قدیمی تر این روش بوجاری خرمن کوبیدن و باد دادن بوده است که توسط وسیله ای به اسم چنگک این کار را انجام می دادند و کاملاْ دستی و با نیروی انسانی و با انجام میگردید.

بوجاری در زمان های قدیم به صورت دستی و هم چنین استفاده از نیروی باد طبیعی انجام می شد اما امروزه عمل بوجاری و جدا سازی توسط دستگاه های اتوماتیک و جداساز محصولات کشاورزی انجام می شود و این کار وجهی صنعتی دارد.

این دستگاه عملیات جدا سازی سنگ ریزه یا خارو خاشاک و پاک سازی حبوبات را انجام میدهد و هم چنین عمل سرند کردن غلات را مانند پاک کردن گندم برنج ، جو ، حبوبات و… انجام میدهد.

 


دستگاه بوجاری
دستگاه بوجاری قدیمی


توضیحاتی در مورد عملکرد دستگاه بوجاری

دستگاه های بوجاری با توجه به میزان توانش در هر ساعت مقدار مشخص شده ای از حبوبات ، غلات و محصولات کشاورزی را برای شما پاک و یا عمل جدا سازی را انجام میدهد و محصول را آماده برای مصرف می نماید.

برای مثال میزان توان یک دستگاه بوجاری در هر ساعت ۵۰۰ کیلوگرم است که پاک سازی محصول را برای شما انجام می دهد. دستگاه بوجاری با انواع سرند و اندازهای مختلف در چند مرحله عملیات جدا کردن و یا همان پاک کردن محصول اصلی از ضایعات محصول را به واسطه باد فن های تعبیه شده در این دستگاه ها انجام می دهند و محصولات کشاورزی را آماده به مصرف برای مصرف کننده نهایی و یا بسته بندی در صنایع مواد غذایی می نمایند.

دستگاه های جداسازی و پاک کننده محصولات کشاورزی از نخاله ؛ مدل های مختلفی دارند اما کار اصلی آن ها فقط یک چیز است آن هم جدا سازی محصول از نا خالصی های محصول است.

نحوه کار دستگاه بوجاری

در این دستگاه محصولات کشاورزی و مواد غذایی به واسطه  بالابرها و نوار نقاله های دستگاه که به وسیله ی آنها حبوبات ، غلات ، محصولات کشاورزی مورد نظر به درون مخزن دستگاه بوجاری ریخته می شود و محصول مورد نظر از توزین ها وارد دستگاه می شوند.

اولین مرحله در بعد از  وارد شدن محصول جدا سازی سنگ ها خار و خاشاک و آشغال های بزرگ است که این مرحله توسط لرزش سرندها و باد در داخل دستگاه به صورت اتوماتیک انجام می شود.

در مرحله بعدی باید حبوبات  و محصولات کشاورزی از لحاظ حجم و بزرگ کوچک بود از یک دیگر جدا شوند این مورد نیز توسط غلطک های دستگاه انجام می گردد.

و شما می توانید با دیدی که از بازار فروش محصول دارید حساسیت دستگاه را نسبت به مرحله قبل کم و زیاد کنید این امر برای فروش بهتر انجام می شود زیرا غلات و حبوبات بزرگ تر ارزش بیشتری نسبت به دیگر اندازه های محصول دارند.

جدا کردن محصول از لحاظ اندازه به توسط باد و الک ها و همینطور سرند های دستگاه های بوجاری کشاورزی انجام می شود سپس محصول با قرار گرفتن روی غلطک ها و لرزش این غلطک ها باعث می شود تا محصول شما ظاهری زیبا و مناسب داشته باشد(همان عمل دستچین شدن).

با انجام این کار و لرزش غلطک ها بخش های خشک از محصول جدا شده و به کیفیت آن نیز اضافه می شود در بیشتر مدل های دستگاه بوجاری سیستم بسته بندی (بسته بندی مواد غذایی) نیز وجود دارد پس هم میتوان محصولات را بسته بندی کرد و هم میتوان به صورت عمده  و فله در گونی ها قرار داد و به بازار فروش عرضه نمایید.

نتیجه گیری:

در این مقاله به نحوه کار دستگاه پاکسازی محصولات کشاورزی و غلات به صورت کلی و کوتاه اشاره نمودیم و برای اینکه با یک از انواع این دستگاه ها  که در شرکت بهسازان صنعت تدبیر توسط متخصصاْ بومی کشور عزیزمان تولید شده آشنا شوید  به مقاله و یا محصول  دستگاه بوجاری حبوبات BST 401 BH مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

هنوز نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید.


ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.