Skip to content

دستگاه بسته بندی حبوبات

دستگاه بسته بندی حبوبات

بسته بندی حبوبات جزو مراحل اصلی در فرایند تولید و فروش حبوبات محسوب می شود؛ در واقع بسته بندی مهم ترین بخش در تولید هرگونه وسیله و محصولی می باشد. در صورتی که بسته بندی محصول تولید شده، مرتب، مناسب و جذاب نباشد، نظر مشتری را جلب نکرده و احتمال خرید آن بسیار کاهش خواهد یافت.

 در حبوبات نیز این امر اهمیت بسیاری دارد؛ به همین دلیل استفاده از انواع دستگاه بسته بندی در خط تولید این محصولات مهم است. همچنین باید این دستگاه ها را از برند های تولید کننده معتبری خریداری نمایید؛ زیرا کیفیت و کارایی این دستگاه ها اهمیت زیادی دارند. یکی از بهترین شرکت های تولید کننده این دستگاه ها شرکت بهسازان صنعت تدبیر می باشد.

 اگر قصد راه اندازی خط بسته بندی حبوبات را دارید توصیه می کنیم مطالب این مقاله را از دست ندهید؛ زیرا در ادامه شما را با دستگاه بسته بندی حبوبات، انواع مدل های این دستگاه ها، کاربرد، نکات خرید، قیمت دستگاه های بسته بندی حبوبات و نحوه راه اندازی آن ها بیشتر آشنا خواهیم کرد.

دستگاه بسته بندی حبوبات چیست؟

دستگاه بسته بندی حبوبات، دستگاه هایی هستند که وظیفه بسته بندی دقیق انواع حبوبات را در خط تولید این محصولات بر عهده دارند. زمانی که حبوبات پاک شدندو نسبت به ویژگی و کیفیت‌شان سورت شدند به سمت دستگاه های بسته بندی حرکت کرده و در این دستگاه ها با وزن مشخص و بسته بندی مخصوص، آماده فروش می شوند.

 توجه داشته باشید که این دستگاه ها می توانند حبوبات را در وزن های مختلفی بسته بندی کرده و تاریخ و قیمت شخصی سازی شده شما را روی آن ها ثبت کنند.

دستگاه ده توزین روتاری سکودار

کاربرد دستگاه بسته بندی حبوبات

در ابتدا شاید با خود فکر کنید که کاربرد دستگاه های بسته بندی حبوبات تنها بسته بندی محصول بوده و کارایی دیگری ندارند، اما باید بگوییم که کاملا در اشتباهید؛ زیرا این دستگاه ها علاوه بر بسته بندی محصولات می توانند فرایند آماده سازی محصول را راحت تر کنند. از این کاربرد ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  قابلیت تزریق گاز ازت
 • درج تاریخ تولید و انقضا به صورت چاپی و حرارتی
 • ثبت قیمت با فرمت های مختلف
 •  چاپ مشخصات روی بسته بندی

انواع دستگاه بسته بندی حبوبات در بهسازان صنعت تدبیر

دستگاه‌های بسته بندی توسط برند های مختلفی تولید می شوند؛ اما اگر کیفیت و کارایی برای شما اهمیت زیادی دارد می توانید این دستگاه ها را از شرکت بهسازان تدبیر که یکی از تولید کنندگان برتر دستگاه بسته بندی حبوبات می باشد، خریداری کنید. یکی از دستگاه هایی که برای بسته بندی انواع حبوبات استفاده می شود، دستگاه بسته بندی گرانول حجمی است. این دستگاه بر اساس حجم و پیمانه، انواع حبوبات را بسته بندی می کند.

 شرکت بهسازان تدبیر این دستگاه را در سرعت، وزن و مدل های مختلفی تولید کرده که هر کدام از آن ها کاربرد های مختص به خود را دارند. با بررسی این مدل ها قادر خواهید بود تا بهترین انتخاب را برای خط بسته بندی حبوبات خود انجام دهید. این مدل ها شامل موارد زیر هستند:

 •  دستگاه تک توزین سکودار

اگر وزن حبوبات بسته بندی شده برای شما اهمیت نداشته و می خواهید حبوبات را تنها بر اساس حجم آن ها بسته بندی نمایید، می توانید از مدل تک توزین سکو دار این دستگاه ها استفاده کنید. دستگاه تک توزین سکو دار، دارای یک ترازو گردان بوده و بدون وزن گیری، حبوبات را تنها بر اساس حجم تنظیم شده توسط اپراتور بسته بندی می کند.

 اگر به نام این دستگاه توجه کنید متوجه خواهید شد که این دستگاه دارای یک سکو می باشد تا افراد راحت تر توانایی ریختن حبوبات را درون دستگاه داشته باشد. قیمت خرید دستگاه بسته بندی حبوبات تک توزین سکودار نسبت به دیگر دستگاه های این لیست بسیار مقرون به صرفه تر است.

 •  دستگاه تک توزین بدون سکو

مدل دیگر دستگاه بسته بندی حبوبات گرانول حجمی، دستگاه تک توزین بدون سکو است. این دستگاه همانند مدل قبلی بوده و با استفاده از یک ترازوی گردان،  انواع حبوبات را بر اساس حجم تنظیم شده بسته بندی می کند.

تنها تفاوتی که این دستگاه با مدل قبلی دارد این است که این مدل، فاقد سکو است و برای ریختن حبوبات درون آن باید از چهار پایه یا سکو های جداگانه استفاده کنید. سرعت بسته بندی این دستگاه بسیار بالا بوده و توانایی بسته بندی 10 الی 25 بسته در دقیقه را دارد.

 •  دستگاه تک توزین پنوماتیک

دستگاه بسته بندی تک توزین پنوماتیک از مدل هایی است که علاوه بر استفاده های صنعتی و کارگاهی می توان از آن در مصارف خانگی نیز کمک گرفت. به علاوه‌ بسته بندی انواع حبوبات، این دستگاه قادر به بسته بندی انواع مواد غذایی، دارویی و شیمیایی نیز می باشد.

 این مدل دستگاه بسته بندی بر اساس وزن، بسته بندی محصولات را انجام داده و دارای ترازویی بسیار دقیق است. نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که شما عزیزان می توانید با استفاده از این دستگا مواد مختلفی را به صورت ساده، پاکتی و پانچی بسته بندی کنید.

 •  دستگاه دو توزین سکودار گرانول وزنی

مدل دیگری که می توان از بین دستگاه های بسته بندی حبوبات نام برد، مدل دو توزین سکودار گرانول وزنی می باشد. این دستگاه قابلیت این را دارد که با سرعت و دقت بسیار بالایی بسته بندی انواع حبوبات، چای، ماکارونی، آجیل، خشکبار، سبزیجات خشک، گندم، گیاهان دارویی، مواد غذایی و… را انجام دهد.

 ویژگی فوق العاده ای که در این دستگاه وجود دارد، تعداد ترازو های تعبیه شده در آن است. این دستگاه به صورت دو توزین می باشد؛ یعنی دارای دو عدد ترازو بوده که باعث می شود با سرعت بیشتری حبوبات را بسته بندی کند. همچنین این دستگاه برای کارایی راحت تر از سکوی آماده در کنار خود بهره می برد.

 •  دستگاه دو توزین بدون سکو گرانول وزنی

قیمت خرید دستگاه بسته بندی حبوبات دو توزین بدون سکو گرانول وزنی نسبت به مدل قبلی کمتر بوده و برای کسانی که بودجه کمی برای راه اندازی خط بسته بندی حبوبات را دارند گزینه بسیار مناسبی است. این مدل دستگاه بسته بندی مانند مدل قبلی بوده و دارای دو عدد ترازو جهت وزن کردن و بسته بندی انواع حبوبات می باشد.

تنها تفاوتی که در این دستگاه با مدل قبلی وجود دارد این است که این مدل فاقد سکو می باشد؛ به عبارت دیگر برای استفاده از آن باید سکویی جداگانه تهیه نمایید. این دستگاه به صورت کاملا اتوماتیک و بدون دخالت دست، انواع مواد را بسته بندی کرده و می تواند این بسته بندی ها را به صورت دوختی یا پرسی پلمپ کند. از مزایای این مدل می توان به مقاومت بالای آن در برابر ضربه و خط و خش اشاره کرد که به دلیل جنس استیل مقاوم آن است.

 • دستگاه دو توزین پنوماتیک گرانول وزنی

دستگاه بسته بندی حبوبات دو توزین پنوماتیک گرانول وزنی، یکی دیگر از مدل های پر استفاده و پر فروش گروه صنعتی بهسازان صنعت تدبیر می باشد. این دستگاه در دو مدل کارگاهی و مینی تولید شده است که مدل مینی آن را می توان برای مصارف خانگی و ساده استفاده کرد.

 این دستگاه بر اساس وزن، بسته بندی انواع حبوبات را انجام می دهد و در کنار دو توزین بودنش، آپشن های فوق العاده دیگری مانند سرعت بسته بندی بالا، تاریخ زن حرارتی، صفحه نمایش فارسی، قابلیت تنظیم وزن و… دارد.

 • دستگاه چهار توزین سکودار

تا به اینجا مدل های زیادی از دستگاه بسته بندی حبوبات گرانولی حجمی و وزنی را بررسی کردیم. حال می خواهیم سراغ مدل های حرفه ای و صنعتی این دستگاه که یکی از آن ها دستگاه چهار توزین سکو دار می باشد برویم.

این دستگاه دارای چهار ورودی و چهار ترازو می باشد و می تواند به صورت همزمان هر چهار تا ورودی را کنترل کند. به دلیل قدرت و سرعت بالا دستگاه چهار توزین سکودار قابلیت این را دارد که در مدت زمان کم حجم بسیار زیادی از حبوبات و دیگر مواد غذایی را به صورت دقیق و با کیفیت بسته بندی کند. این دستگاه همراه با یک سکوی بلند و مقاوم ارائه می شود که کار را برای کارگران و متخصصین دستگاه راحت تر می کند.

شاید در نگاه اول قیمت خرید دستگاه بسته بندی حبوبات چهار توزین سکودار زیاد به نظر می رسد اما با شناخت ویژگی های این دستگاه متوجه ارزش خرید بالای آن شدیم.

 • دستگاه چهار توزین بدون سکو

دستگاه چهار توزین بدون سکو همانند مدل قبلی دارای چهار ورودی و چهار ترازوی دیجیتالی دقیق می باشد که با استفاده از نمایشگر فارسی وضعیت هر یک را به شما نمایش می دهد. از این دستگاه نیز می توان برای بسته بندی انواع حبوبات، چای و شکر، سبزیجات و گیاهان دارویی و… استفاده کرد.

 البته این مدل فاقد سکو بوده و به همراه آن هیچ گونه سکویی ارائه نمی شود؛ همین امر باعث شده این دستگاه فضای کمتری از محیط را اشغال کند. همچنین این مدل دارای آپشن هایی مانند قابلیت تزریق گاز ازت، درج تاریخ تولید و انقضا و… می باشد.

 • دستگاه چهار توزین پنوماتیک

دستگاه چهار توزین پنوماتیک با استفاده از چهار کاپ اندازه گیری، بازدهی و کارایی بسیار زیادی پیدا کرده است. به دلیل کاربرد صنعتی این دستگاه، برای عملکرد آن از برق سه فاز استفاده می شود. عمل وزن کشی حبوبات با ترازو های فوق دقیق در این دستگاه انجام و سپس به بخش بسته بندی ارسال می شود. در این بخش پس از بسته بندی با کیفیت و درج اطلاعات محصول مانند تاریخ تولید و انقضا، بسته از دستگاه خارج و آماده فروش می شود.

 • دستگاه ده توزین روتاری سکودار

به دنبال بهترین و قوی ترین دستگاه بسته بندی انواع حبوبات هستید؟ پیشنهاد ما خرید دستگاه بسته بندی حبوبات مدل ده توزین روتاری سکو دار می باشد. این مدل به صورت ده توزین بوده و دارای 10 عدد ورودی و ترازو می باشد.

 همین امر بازدهی دستگاه را به شدت افزایش داده و باعث شده این مدل بتواند در هر دقیقه، 45 بسته را تولید کند. این مدل، بهترین دستگاه بسته بندی موجود در بازار بوده و از بدنه ای بسیار مقاوم و کاپ های با کیفیتی بهره می برد که در هیچ دستگاه دیگری قابل مشاهده نیست.

کاربرد دستگاه بسته بندی حبوبات

نکات مهم در خرید دستگاه بسته بندی حبوبات

هنگام خرید این دستگاه باید به نکات مهمی توجه کرده و مولفه های مختلفی را نیز بررسی کنید. مهم ترین مولفه ها شامل موارد زیر می باشند:

 • تعداد ترازو

یکی از مهمترین نکات خرید دستگاه بسته بندی باید بررسی کنید تعداد ترازو های آن می باشد. هرچه توزین این دستگاه ها افزایش یابد کارایی و بازدهی آن ها نیز بیشتر خواهد شد و در نتیجه محصولات با سرعت  بالاتری بسته بندی می شوند.

شما باید نسبت به میزان حبوباتی که بسته بندی می کنید، تعداد ترازو های دستگاه را مشخص نمایید تا با اینکار روند خط بسته بندی حبوبات خود را بهبود ببخشید.

 • جنس بدنه دستگاه

جنس بدنه نیز اهمیت زیادی دارد؛ زیرا این دستگاه ها در محیط های سختی قرار می گیرند که  به همین دلیل باید ضد خط و خش، ضربه و زنگ زدگی باشند. گروه بهسازان صنعت تدبیر این دستگاه ها را در بدنه هایی از جنس فلز با روکش های الکترواستاتیک کوره ای می سازد که تمامی این ویژگی ها را دارد.

 •  جنس یقه و ترازو

طبق دستور وزارت بهداشت تمامی دستگاه هایی که با مواد غذایی ارتباط داشته و در تماس اند مانند دستگاه بسته بندی انواع حبوبات باید در برابر زنگ زدگی مقاوم بوده و آلودگی را به مواد انتقال ندهند. چنین متریال هایی را استنلس استیل (Stainless Steel) می نامند که در واقع همان استیل های ضدزنگ می باشند. ترازو ها و یقه دستگاه بسته بندی حبوبات گروه بهسازان صنعت تدبیر از همین جنس تولید می شوند.

 • چاپگر تاریخ

حتما به این مورد توجه کنید که دستگاه بسته بندی مد نظر شما قابلیت چاپ تاریخ روی بسته بندی محصول را داشته باشد؛ زیرا درج تاریخ انقضا و تاریخ تولید محصول جزو مهمترین فاکتور های آن بوده و اهمیت بسیاری دارد. این چاپگر ها می توانند هم به صورت حرارتی و هم با استفاده از جوهر، تاریخ را روی بسته بندی ها چاپ کنند. دستگاه تاریخ زن یکی از مهمترین دستگاه های شرکت بهسازان صنعت تدبیر می باشد که در جز دسته بندی دستگاه بسته بندی نهایی قرار گرفته است.

 • نمایشگر PLC

هنگام خرید دستگاه بسته بندی حبوبات حتما به وجود نمایشگر PLC با کیفیت روی دستگاه توجه کنید. این نمایشگر اطلاعات زیادی را مانند برنامه بسته بندی، شرایط دستگاه، وزن بسته ها و… را به شما نمایش می دهد.

 • حداکثر وزن خروجی

همچنین اگر می خواهید هنگام کار با دستگاه دچار مشکل نشده و پاسخگوی تمامی نیاز های شما باشد باید به حداکثر وزن خروجی آن نیز توجه ویژه‌ای نمایید. اینکه دستگاه تا چه وزنی می تواند مواد را بسته بندی کرده و به شما تحویل دهد مهم ترین فاکتور برای خرید این دستگاه محسوب می شود.

نکات مهم در خرید دستگاه بسته بندی حبوبات

راه اندازی خط بسته بندی حبوبات

راه اندازی کارگاه و خط بسته بندی حبوبات کار بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مراحلی که در ادامه خواهیم گفت را مرحله به مرحله انجام دهید. این مراحل به صورت زیر می باشند:

 •  دریافت مجوز وزارت بهداشت
 •  دریافت مجوز وزارت جهاد و کشاورزی
 • خرید دستگاه و تجهیزات بسته بندی
 • خرید مواد اولیه جهت بسته بندی (حبوبات، خشکبار و…)

سودآوری کارگاه بسته بندی حبوبات

قبل از این که افراد اقدام به راه اندازی کارگاه بسته بندی حبوبات کنند اولین چیزی که به آن فکر می کنند میزان سود دهی این کار است. این که در طول ماه یا سال چقدر این کارگاه برای آن ها سودآوری می کند مهمترین دلیلی است که می تواند انگیزه‌ای برای راه اندازی این کسب و کار باشد.

 بر اساس تحقیق های انجام شده در این زمینه میزان سوددهی کارگاه بسته بندی انواع حبوبات که با یک دستگاه تک توزین و دو عدد کارگر، کار خود را شروع کرده است، 45 درصد می باشد. در ابتدا درآمد این کارگاه صرف بازگشت سرمایه می شود که حدود 6 ماه طول می کشد؛ پس از این 6 ماه سوددهی کارگاه آغاز می شود.

قیمت و خرید دستگاه بسته بندی حبوبات

قیمت دستگاه بسته بندی حبوبات کمی بالا می باشد؛ دلیل این امر اجزای تشکیل دهنده و کاربرد این دستگاه است. دستگاه بسته بندی دارای بخش های مختلفی بوده که هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند. بدنه مقاوم و ضد زنگ این دستگاه نیز عامل دیگری بر قیمت بالای آن می باشد.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که قیمت دستگاه بسته بندی حبوبات نسبت به مدل و آپشن هایی که دارد متفاوت است؛ به طور مثال هر چه تعداد ترازوهای دستگاه بیشتر باشد قیمت آن نیز بالاتر می رود. وجود آپشن هایی مانند تزریق گاز ازت، چاپ تاریخ و غیره نیز تاثیر مستقیمی روی قیمت این دستگاه دارد. چنانچه در تهیه دستگاه نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید می توانید مقاله “راهنمای خرید دستگاه بسته بندی” را مطالعه فرمائید.

بسته بندی حبوبات

سوالات متداول

بهترین مدل دستگاه بسته بندی حبوبات کدام مدل است؟

انتخاب بهترین مدل برای خرید این دستگاه کاملا به شما بستگی دارد. شما باید بسته به کارگاه تولیدی خود و میزان حبوباتی که قصد بسته بندی آن را در طول روز دارید یکی از مدل های این دستگاه را انتخاب نمایید.

کدام فاکتور ها اهمیت بیشتری در خرید دستگاه بسته بندی حبوبات دارند؟

مهم ترین فاکتور هایی که هنگام خرید این دستگاه ها باید بررسی شوند، تعداد ترازو ها و حداکثر وزن خروجی دستگاه است. تعداد ترازو ها سرعت بسته بندی و حداکثر وزن خروجی توان دستگاه برای بسته بندی کردن حبوبات در وزن های بالا را نشان می دهد.

با این دستگاه ها، بسته های چند گرمی می توان تولید کرد؟

در مدل های مختلف دستگاه بسته بندی، این فاکتور متفاوت است؛ اما به طور کلی می توان گفت دستگاه های بسته بندی حبوبات قابلیت بسته بندی محصول از 20 گرم تا 2000 گرم را دارند.

25 Comments

 1. با خواندن این مقاله یک سوال برای بنده پیش امد تفاوت دستگاه پرکن توزینی و حجمی در چیست

 2. سلام و درود؛
  از دستگاه پر کن حجمی برای محصولاتی استفاده می‌شود که وزن دقیق آنها در بسته بندی مهم نیست و از دستگاه پرکن توزینی برای محصولاتی که وزن دقیق آنها در بسته بندی بسیار مهم است استقاده می‌شود.

 3. من میخوام کسب و کار خانگی راه بندازم برای اینکار هم عدس و نخود مدنظرم هست میتونم از این دستگاه ها استفاده کنم؟

  • سلام و درود؛
   بله برای بسته بندی حبوبات میتوانید از این دستگاه استفاده کنید.

 4. سلام حجم بسته ها در قیمت دستگاه موثر هست

  • سلام و درود؛
   بله یکی از عوامل تاثیر گذار در قیمت گذاری دستگاه ها، حجم بسته ها است.

 5. دستگاه فول اتوماتیک بسته بندی دارید؟ ممنون و خسته نباشید

  • درود آقای جهاندیده؛
   برای اطلاع از تنوع محصولات به ویسایت بهسازان مراجعه کنید و یا با شماره های زیر تماس بگیرید.
   ۰۲۶-۳۴۷۰۰۳۲۵
   ۰۹۱۲۶۹۳۴۶۷۳

 6. با سلام بهسازان دارای دوخت ریلی هم هست؟

  • سلام و درود؛
   بله، با مراجعه به سایت بهسازان میتوانید تمامی دستگاه های موجود را مشاهده فرمایید.

 7. قیمت لیست دستگاه های خط بسته بندی حبوبات رو بفرمایید لطفا

  • سلام و درود؛
   به ایمیلتان ارسال گردید.

 8. سلام برای راه اندازی خط بسته بندی بهتره از کدوم دستگاه ها استفاده کنیم؟

  • سلام و درود؛
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس بگیرید.
   ۰۲۶-۳۴۷۰۰۳۲۵
   ۰۹۱۲۶۹۳۴۶۷۳

 9. وقت بخیر لطفا لیست دستگاه های بسته بندی حبوبات رو میگید؟

  • سلام و احترام؛
   تمامی دستگاه های بسته بندی حبوبات در سایت موجود هست.

 10. سلام دستگاه بسته حبوبات خانگی برای وزن های بالا هم استفاده میشود یا خیر

  • سلام و درود؛
   دستگاه خانگی بسته بندی حبوبات برای وزن های پایین استفاده می‌شود.

 11. سلام در صورت امکان لیست دستگاه های مربوط به خط بسته بندی حبوبات رو بگید.

  • سلام و درود؛
   به دلیل مشخص نکردن دستگاه بسته بندی حبوبات خانگی و صنعتی، ما لیست هردو مورد رو براتون ایمیل کردیم.

 12. سلام و درود؛
  از دستگاه پرکن توزینی برای محصولاتی استفاده میکنند که وزن دقیق آنها در بسته بندی بسیار مهم است.

 13. سلام و خسته نباشید
  برای شروع و اول کار که فعلا یه کسب و کار کوچیک هستش کدوم دستگاه بسته بندی حبوبات رو پیشنهاد میدید ؟

  • سلام و درود؛
   برای ابتدا و شروع کار دستگاه بسته بندی حبوبات که بهتون پیشنهاد میدیم دستگاه بسته بندی تک توزین هستش. اگر نیاز به مشاوره بیشتر درمورد دستگاه ها دارین میتونین با شماره 09126934673 تماس بگیرین تا کارشناس های ما شما رو راهنمایی کنن

 14. سلام و خسته نباشید خدمت کارمندان شرکت بهسازان
  من قصد دارم یک شرکت کوچک بسته بندی حبوبات باز کنم خواستم ببینم که چه عواملی میتواند بر قیمت دستگاه بسته بندی تاثیر بگذارد؟

  • عرض سلام و وقت بخیر

   عواملی که در قیمت این دستگاه تاثیر می گذارد عبارتند از:
   چاپ تاریخ
   میزان ترازوی استفاده شده در دستگاه
   گاز زنی


ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *