Skip to content

انواع بسته بندی چای

انواع بسته بندی چای

چای از پرمصرف ترین فرآورده هایی است که همیشه در سبد خرید ما ایرانیان وجود دارد، به همین دلیل بسته بندی درست آن اهمیت زیادی دارد. امروزه در صنایع مختلف به آماده سازی و بسته بندی چای می پردازند، چای را می توان در بسته های متنوع بسته بندی کرد و آن را به صورت بهداشتی و با ظاهری شیک به بازار عرضه کرد. چای دنیایی از تنوع و پیچیدگی است و وقتی به نحوه تهیه و بسته بندی چای فکر می کنید، دانستن انواع مختلف آن حائز اهمیت است؛ در ادامه انواع بسته بندی چای را معرفی خواهیم کرد، پس اگر در زمینه چای فعالیت دارید؛ حتماً این مقاله را مطالعه کنید. از نت های لطیف و گل دار چای سبز گرفته تا طعم قوی و تنومند چای سیاه، هر کدام طعم منحصر به فردی را ارائه می دهد و هر نوع چای نیاز به رویکرد متفاوتی برای تهیه و بسته بندی دارد. لازم است بدانید که شرکت بهسازان ماشین زمینه تولید دستگاه های صنعتی و خانگی فعالیت می کند و متناسب با نیازهای مشتریان، دستگاه های مشاغل خانگی و صنعتی را تولید و روانه بازار می کند.

انواع بسته بندی چای
انواع بسته بندی چای

ویژگی های بسته بندی مناسب چای

پیش از این، نمی توان منکر اهمیت بسته بندی در تجارت شد. بسته بندی مناسب، محصول را حفظ می کند و به نوعی روی بهداشت آن نیز تاثیر می گذارد و جایگاه یک برند را تقویت می کند.  بسته بندی چای می تواند به اندازه ترکیباتی که برند شما ایجاد می کند خلاقانه باشد.  طراحی جذاب بسته بندی چای به متمایز کردن محصولات شما کمک می کند و به مشتریان می گوید که می توانند انتظار داشته باشند که هنگام خرید چای، طعم خاص و کیفیت بالایی را تجربه کنند.

بررسی انواع بسته بندی چای

بسته بندی نایلونی

نایلون یک ماده معمولی است که برای بسته بندی چای استفاده می شود؛ زیرا خاصیت بازدارندگی خوبی در برابر اکسیژن، رطوبت و عطر دارد.  همچنین بسیار قوی و بادوام بوده و برای نگهداری و حمل چای ایده آل است.  با این حال، نایلون زیست تخریب پذیر نیست، به این معنی که دوستدار محیط زیست نمی باشد.

 نایلون برای بسته بندی چایی که نیاز به نگهداری طولانی مدت دارد بسیار مناسب است. فیلتر توری، نایلونی شفاف است و قابلیت استخراج خوبی دارد و برای چای کیسه ای محبوب ترین نوع بسته بندی به حساب می آید.

بسته بندی سلفونی چای

سلفون اولین بسته بندی شفاف بود و بیش از 100 سال است که به طور مداوم تولید می شود و هنوز هم استفاده می شود.  سلفون یک ورقه نازک و نیمه شفاف می باشد که از سلولز احیا شده تشکیل شده است. سلولز به دلیل نفوذپذیری کم در برابر هوا، آب، روغن، گریس و میکروب ها برای بسته بندی چای مناسب است.

بسته بندی متالایز

کیسه های مواد غذایی تزئینی سه لایه که به طور گسترده در تجارت چای و قهوه استفاده می شود را می توان با تا کردن و چسباندن بسته بندی کرد.  این کیسه ها فوق العاده بادوام هستند و با لایه بیرونی پلی پروپیلن، لایه میانی آلومینیومی و لایه داخلی کاغذ ساخته شده اند؛ این کار هوا را خارج و طعم و بو را در بسته حبس می کند.  همچنین می تواند برای هر ماده خشکی که حفظ طعم و رنگ در اوج آن ضروری است استفاده شود.

پاکت وکیوم برای بسته بندی چای

عامل اصلی آسیب رساندن به چای رطوبت است،  اگر یک کیسه چای را از یخچال بردارید و بلافاصله کیسه را باز کنید، چای به دلیل متراکم شدن آب خیس می شود.  طی چند روز طراوت چای از بین می رود.  به این ترتیب، نگهداری چای در جای خشک بسیار مهم است.  بسته بندی وکیوم می تواند رطوبت کیسه را کاهش دهد؛ از این نظر بسته بندی وکیوم کمک زیادی به حفظ کیفیت چای می کند.  دستگاه بسته بندی وکیوم اکسیژن 100% را از بین نمی برد، تنها می تواند تا 99٪ اکسیژن را از بین ببرد.  در هر صورت، حدود 1 درصد اکسیژن هنوز در کیسه باقی می ماند.  هنگامی که اکسیداسیون شروع می شود، به طور خودکار ادامه می یابد، حتی اگر حداقل سطح اکسیژن در کیسه باقی بماند.  بنابراین، برای اطمینان از حذف 100٪ اکسیژن از جاذب اکسیژن استفاده می کنیم.  ظاهراً ما هنوز باید به جاذب اکسیژن وابسته باشیم؛ زیرا این تنها روشی است که می تواند طراوت چای را برای مدت طولانی حفظ کند.

جعبه مقوایی و کاغذی چای

بسته بندی چای کاغذی، روشی موثر و سازگار با محیط زیست برای بسته بندی چای بوده و از مواد بازیافتی ساخته شده است و 100% زیست تخریب پذیر می باشد. این بسته بندی از طراوت و کیفیت چای محافظت می کند و در عین حال گزینه ای پایدار و سازگار با محیط زیست است؛ اما نکته منفی این است که بسته بندی کاغذی می تواند گران تر از سایر گزینه ها باشد و همیشه راحت ترین گزینه برای نوشیدنی ها نیست.  اگر به دنبال راهی سازگار با محیط زیست و پایدار برای بسته بندی چای خود هستید، بسته بندی چای کاغذی گزینه ای عالی بوده و از مواد بازیافتی ساخته شده است، همچنین 100% زیست تخریب پذیر است و از کیفیت چای شما محافظت می کند.  اگر می خواهید تجارت بسته بندی چای خود را تبلیغ یا بازاریابی کنید، کاغذ بسیار عالی است؛ زیرا منحصر به فرد، جذاب و چشم نواز است. چاپ روی مقوا آسان می باشد؛ بنابراین می توانید برچسب یا طرح خود را به بسته بندی چای خود اضافه کنید.

جعبه مقوایی چای
جعبه مقوایی چای

جعبه بسته بندی چای آلومینیومی

آلومینیوم یک ماده محبوب برای بسته بندی چای است؛ زیرا خاصیت بازدارندگی خوبی در برابر اکسیژن، رطوبت و نور دارد؛ همچنین بسیار قوی و بادوام می باشد.  بسته بندی های آلومینیومی در اشکال و اندازه های مختلف موجود است.  طراوت و بو و همچنین محافظت در برابر نور خورشید، هوا، رطوبت، روغن ها و میکروب ها به لطف استفاده از فیلم پلی اتیلن انجام می شود. آلومینیوم بهترین بسته بندی برای چای محسوب می شود؛ زیرا عطر، رنگ یا طعم را جذب نمی کند.  اما نقطه ضعف آلومینیوم این است که سازگار با محیط زیست نیست و به راحتی بازیافت نمی شود.  همچنین یک فلز رسانا است، به این معنی که در صورت تماس مستقیم با برگ می تواند بر طعم چای تأثیر بگذارد.

به همین دلیل اکثر بسته های آلومینیومی چای، دارای یک لایه کاغذ یا پلاستیک بین فلز و برگ های چای هستند.  با وجود این معایب، آلومینیوم به دلیل مزایای فراوانی که دارد همچنان یک انتخاب محبوب برای بسته بندی چای است. هنگام انتخاب بسته بندی آلومینیومی برای چای خود، حتما بسته ای را انتخاب کنید که بادوام باشد و مهر و موم خوبی برای حفظ طراوت برگ ها داشته باشد.

بسته بندی فلزی چای

بسته بندی فلزی چای به طور کلی از فلز ساخته شده است.  مواد بسته بندی آن بوی خاصی ندارد، مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارد، بسیار محکم است و می تواند تماس هوا را کاهش دهد. دارای مقاومت در برابر خوردگی بوده و غیر سمی می باشد و استحکام بالایی دارد. یک چای خوب نه تنها از روی کیفیت چای، بلکه از روی بسته بندی هم قضاوت می شود. کیفیت بسته بندی بیرونی جعبه فلزی ورق مستقیماً بر تمایل مصرف کنندگان برای خرید تأثیر می گذارد و بسته بندی جعبه فلزی برای چای دارای اثر تجاری اضافی است.

 بسته بندی فلزی چای
 بسته بندی فلزی چای

بطری های شیشه ای

ظروف شیشه ای ظاهری شیک ارائه می دهند و مشاهده محصول را برای مصرف کنندگان آسان می کنند.  آنها محافظ خوبی در برابر رطوبت و بو هستند.  با این حال ممکن است به اندازه قوطی های حلبی یا بسته های کیسه ای فویل آلومینیومی در از بین بردن نور مؤثر نباشند.

جعبه های چوبی

جعبه های چوبی قدیمی ترین مواد برای بسته بندی چای هستند، چای های مخصوص در جعبه های چوبی گاهی اوقات به عنوان موارد نادر استفاده می شود. امروزه بیشتر افراد استفاده از جعبه های چوبی را به جعبه های مقوایی و فلزی ترجیح می دهند.

تاثیر پاکت بسته بندی چای در افزایش فروش

تغییر بسته بندی چای می تواند با تغییر جنبه های مختلف محصول، فروش را به میزان قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. پیچیدگی طراحی یکی دیگر از روندهای کلیدی در بسته بندی چای است، این شامل استفاده از طرح ها و الگوهای پیچیده برای ایجاد یک بسته بصری خیره کننده است که در قفسه خودنمایی می کند؛ طرح های پیچیده می توانند بر ادراک مصرف کننده تأثیر بگذارند و محصول را برتر و مطلوب تر نشان دهند. بنابراین، تغییرات استراتژیک در طراحی بسته بندی نه تنها می تواند از طریق جذابیت بصری مشتریان را جذب کند، بلکه کیفیت و طول عمر محصول را افزایش می دهد و در نهایت منجر به افزایش فروش می شود. با توجه به آنکه در دنیای امروز مردم نسبت به گذشته، به محیط زیست اهمیت بیشتری می دهند، بسته بندی پایدار از کیسه های زیست تخریب پذیر تا فلزهای قابل بازیافت، می تواند در افزایش فروش تاثیر گذار باشد.

 چاپ بسته بندی چای

بدون شک یکی از عواملی که باعث بالا رفتن فروش و دیده شدن یک برند می شود، چاپ روی بسته بندی است که می تواند محصول را جذاب تر و تقاضا برای خرید آن را بیشتر کند؛ طراحی چاپ شده رو بسته بندی علاقه مخاطبان را جلب می کند و داستانی را روایت می کند. برخی از قوانین اساسی طراحی بسته بندی خوب عبارتند از:

  • قرار دادن آرم مناسب
  •  تعریف واضحی از چیستی محصول
  •  اصالت و صداقت
  •  تمایز از پیشنهادات مشابه
  •  ایمن کردن چای از جابجایی بیش از حد در محموله
  • بیان شعار برند

 البته، روش های دیگری نیز وجود دارد که در بسته بندی چای، به فروش محصول شما کمک می کند؛ اما اینها عناصر اساسی یک طراحی خوب هستند.

 چاپ بسته بندی چای
 چاپ بسته بندی چای

کلام آخر

همان طور که می دانیم، بسته بندی مناسب در حفظ کیفیت محصول و همچنین جذابیت آن بسیار تاثیرگذار است. در این مقاله سعی کردیم به بررسی نکات مهم در خصوص بسته بندی چایی و انواع بسته بندی های موجود بپردازیم. شما می توانید با دستگاه های بسته بندی بهسازان، محصولی جذاب و منحصر به فرد در ذهن مخاطبان بر جای بگذارید. عملکرد این دستگاه ها طوری است که انواع چای به صورت پیمانه ای وارد دستگاه شده و سپس در وزن و اندازه  های مختلف درون کاغذها پرس شده و برای قرار گرفتن در جعبه  های مخصوص آماده می  شوند. در حال حاضر انواع دستگاه بسته بندی چای می تواند قیمت های مختلفی داشته باشد. برای مثال اگر دارای کارخانه های بزرگ هستید می توانید دستگاه های صنعتی بزرگتر تهیه کنید و در صورت داشتن کارگاه یا مغازه های کوچکتر، دستگاه  هایی که نرخ کمتری دارند برای شما مناسب تر خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به صفحه ی دستگاه بسته بندی چای مراجعه کنید.

سوالات متداول

1- ویژگی های بسته بندی مناسب چای چیست؟

بسته بندی مناسب، باید علاوه بر حفظ کیفیت و طراوت محصول، به شکل خلاقانه ای طراحی شده و باعث جلب توجه افراد شود.

2- استفاده از نایلون برای بسته بندی چای، در چه مواردی کاربرد بیشتری دارد؟

نایلون برای بسته بندی چایی که نیاز به نگهداری طولانی مدت دارد بسیار مناسب است.

3- مزایا و معایب استفاده از بطری های شیشه ای برای بسته بندی چیست؟

ظروف شیشه ای ظاهری شیک به چای می دهند و مشاهده محصول را برای مصرف کننده آسان می کنند.  آنها محافظ خوبی در برابر رطوبت و بو هستند. البته ممکن است به اندازه قوطی های حلبی یا بسته های کیسه ای فویل آلومینیومی، در از بین بردن نور مؤثر نباشند.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *