Skip to content

دلایل فاسد شدن مواد غذایی

دلایل فاسد شدن مواد غذایی

همان طور که می دانید نگهداری درست از مواد غذایی اهمیت زیادی دارد زیرا می تواند سلامت انسان را تحت تاثیر قرار بدهد. در این مقاله دلایل فاسد و خراب شدن مواد غذایی و راه های تازه نگه داشتن گوشت، لبنیات، میوه و سبزیجات را بررسی می کنیم. با رعایت این نکات سلامت خود و خانواده تان را تضمین می کنید. این نکات بسیار ساده و کاربردی هستند.

عوامل تاثیر گذار در فاسد شدن مواد غذایی

همه مواد غذایی، از گوشت تا میوه و سبزیجات، تاریخ مصرف دارند. آلودگی و فاسد شدن زمان نگهداری مواد غذایی را کاهش می دهد و باعث کاهش کیفیت یا غیرقابل استفاده شدن آنها می شود. به طور کلی دلایل فاسد و خراب شدن مواد غذایی به دو دسته تقسیم می شوند.

 1. شیوه نگهداری

این موضوع که میوه و سبزی را به چه شیوه ای یا در چه ظرفی نگهداری کنید در فاسد شدن آنها تاثیر زیادی دارد. بسته بندی مواد غذایی باید از ورود میکروب به آن جلوگیری کند. از سوی دیگر، نگهداری برخی از مواد غذایی کنار یکدیگر باعث فاسد شدن آنها می شود.

 1. مکان نگهداری

مکان نگهداری یکی از دلایل فاسد و خراب شدن مواد غذایی است. محیط مرطوب شرایط مناسبی برای فعالیت باکتری ها فراهم می کند. گرما نیز در فاسد شدن مواد غذایی نقش مهمی دارد. از سوی دیگر اکسیژن نیز روند اکسید شدن مواد غذایی را تسریع می کند و در نهایت باعث فاسد شدن آنها می شود. بنابراین بهتر است هر ماده غذایی را در ظرف در بسته و مخصوص خودش قرار دهید.

چه مواد غذایی را نباید کنار هم نگهداری کرد؟

راهکارهای پیشگیری از خراب شدن مواد غذایی

همان طور که گفته شد؛ شرایط و مکان نگهداری نقش مهمی در فاسد شدن مواد غذایی دارد. در ادامه 10 راه پیشگیری از فاسد شدن مواد غذایی را بررسی می کنیم.

 1. استفاده از تخته مشترک برای سبزیجات و گوشت باعث انتقال میکروب و باکتری از گوشت به سبزیجات یا برعکس می شود. بنابراین لازم است حتما از دو تخته جداگانه برای خرد کردن انواع گوشت و سبزیجات استفاده کنید.
 2. سبزی ها را خرد کنید و در فریزر قرار دهید. این کار از پژمرده و فاسد شدن آنها جلوگیری می کند.
 3. قبل از خرد کردن و بسته بندی مواد غذایی حتما دست هایتان را بشویید. با این کار میکروب از دست به مواد غذایی منتقل نمی شود و دیرتر خراب می شوند.
 4.  برای باز کردن یخ مواد غذایی آنها را از فریزر خارج کنید و برای چند ساعت داخل یخچال قرار دهید تا یخ آن به آهستگی آب شود. قرار دادن مستقیم گوشت منجمد روی شعله یکی از دلایل فاسد و خراب شدن مواد غذایی است.
 5. مواد غذایی را در جایی خشک و خنک نگهداری کنید. بهترین مکان برای نگهداری اکثر ماده های غذایی یخچال یا فریزر است.
 6. سبزی و گوشت را در زمان بسته بندی و بعد از آن کنار یکدیگر قرار ندهید.
 7. گوشت قرمز، مرغ یا ماهی را درون کیسه پلاستیکی یا بشقاب قرار دهید. با این روش آب آن روی مواد غذایی دیگر نمی ریزد و آنها را فاسد نمی کند.
 8. از ظروف مناسب برای بسته بندی استفاده کنید. بهترین ظرف برای نگهداری مواد غذایی ظروف کاملا کیپ است تا از ورود اکسیژن یا رطوبت جلوگیری کند. از ظروف شیشه ای یا ظروف پلاستیکی با علامت BPA استفاده کنید. قبل از استفاده از ظرف، آن را خوب بشویید و خشک نمایید.
 9. مطمئن شوید که درجه دمای یخچال و فریزر تنظیم است.
 10. بعضی از مواد غذایی نباید کنار یکدیگر باشند و نگهداری آنها نزدیک به هم یکی از دلایل فاسد و خراب شدن مواد غذایی است.
عوامل تاثیر گذار در فاسد شدن مواد غذایی

چه مواد غذایی را نباید کنار هم نگهداری کرد؟

 • غذاهای خام و پخته

دلیل فاسد شدن مواد غذایی در یخچال نگهداری نادرست آن ها است. برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی، در یخچال دو بخش جدا را برای غذاهای پخته و خام در نظر بگیرید. با این کار مانع خراب شدن غذاهای پخته شده می شوید.

 • کدو حلوایی با سیب یا گلابی

کدو حلوایی و کدو تنبل سه تا شش ماه در دمای ۱٠ درجه سالم می مانند؛ با این وجود نگهداری سیب و گلابی کنار آنها باعث زرد و خراب شدن کدو می شود.

 • سبزی و گوشت

سبزی و گوشت هر دو باکتری و میکروب دارند. نگهداری این دو ماده غذایی باعث انتقال میکروب ها و فاسد شدن مواد غذایی می شود. همان طور که گفته شد، بهتر است از دو تخته برای آنها استفاده کنید و کنار یکدیگر قرار ندهید.

 • سیب و پرتقال

بیشتر میوه ها گازی به نام اتیلن تولید می کنند که برای رسیدن آنها لازم است. زمانی که پرتقال و سیب را در یک ظرف یا نزدیک یکدیگر قرار می دهیم گاز اتیلن باعث فاسد شدن آنها می شود. بهتر است سیب و پرتقال در دو قفسه جدا در یخچال باشند.

 • پیاز و سیب زمینی

بیشتر ما پیاز و سیب زمینی را در یک سبد نگهداری می کنیم. با این کار پیازها باعث خراب شدن سیب زمینی می شوند. بهتر است این مواد غذایی را در دو سبد جدا قرار بدهید.

 • موز و میوه ها

موز میزان زیادی گاز اتیلن آزاد می کند و نگهداری آن کنار میوه های دیگر باعث فاسد شدن آنها می شود، موز تازه را در کیسه یا ظرف جداگانه نگهداری کنید.

راهکارهای پیشگیری از خراب شدن مواد غذایی

تاثیر بسته بندی در جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی

همان طور که گفته شد، یکی از دلایل فاسد و خراب شدن مواد غذایی بسته بندی نامناسب آنهاست. کیفیت مواد غذایی به شکل مستقیم بر سلامت جسم ما تاثیر می گذارند؛ بنابراین کیفیت آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

بسته بندی با کیفیت طول عمر ماده غذایی را افزایش می دهد و به تازه ماندن آن ها کمک می کند. بسته بندی حبوبات و مواد غذایی در کارخانه توسط دستگاه ها انجام می شود و کیفیت خط تولید در ماندگاری محصول تاثیر بسیاری دارد. بهسازان صنعت تدبیر با بهره مندی از تکنولوژی روز دنیا بهترین مدل های دستگاه بسته بندی را در اختیار تولیدکنندگان قرار می دهد.

جمع بندی

مواد غذایی فاسد شدنی بخش اصلی در سبد خرید خانوار ها هستند؛ بنابراین اطلاع از علت فاسد شدن مواد غذایی و جلوگیری از آن اهمیت زیادی دارد. چندین فاکتور مختلف در فاسد شدن مواد غذایی تاثیر گذار هستند که از مهم ترین آن ها به نگهداری در محیط نامناسب، استفاده از ظروف آلوده و بسته بندی بی کیفیت می توان اشاره کرد. برای حفظ سلامت خود و خانواده ‌تان بهتر است از شرکت معتبر مواد غذایی خریداری کنید. شما می توانید با رعایت این اصول و همچنین تهیه مواد غذایی با کیفیت مدت زمان نگهداری محصولات خود را افزایش دهید. بهسازان صنعت تدبیر طراح و تولید کننده دستگاه های بسته بندی و ماشین الات صنایع غذایی با ارائه 1 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش برای تمامی دستگاه های خود تضمین می کند که بهترین انتخاب را در خرید دستگاه مد نظر خود داشته باشید. همچنین از دیگر دستگاه هایی که مجموعه ما تولید کننده آنها می باشد، دستگاه آسیاب، دستگاه شستشوی سبزی، دستگاه چیپس، دستگاه بوجاری، دستگاه میوه خشک کن، دستگاه خردکن سبزی و …. هستند.

سوالات متداول

هدف از بسته بندی مواد غذایی چیست؟

بسته بندی مواد غذایی به افزایش طول عمر، حفاظت در برابر میکروب و در نهایت افزایش کیفیت ماده غذایی کمک می کند. بسته بندی نادرست یکی از عوامل فاسد شدن مواد غذایی است.

چگونه از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری کنیم؟

با نگهداری صحیح و بسته بندی مواد غذایی می توانید از فاسد شدن آن ها جلوگیری کنید.

آیا انجماد از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری میکند؟

همان طور که گفته شد، انجماد برخی مواد غذایی مانند انواع گوشت و سبزی به سالم ماندن آن ها کمک می کند.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *