Skip to content

نقش بسته بندی در فروش و بازاریابی محصول چیست؟

نقش بسته بندی در فروش

امروزه نقش بسته‌ بندی در فروش بسیار بالاست و با بسته بندی دقیق و هدفدار، می توان سطح فروش را گسترش داد. از زمان انقلاب صنعتی این امر تأثیر مثبت خود را در جلب توجه مصرف‌کنندگان ثابت کرده‌ است.

بی‌ شک با یک طراحی خلاقانه و استفاده از عناصر برندسازی در جعبه‌ ها، می‌ توانید میزان فروش خود را افزایش دهید و به یک صنعت متمایز در بین رقبای مشابه تبدیل شوید.

با استفاده از دستگاه‌ های بسته‌ بندی می‌ توانید محصول را در ظاهر زیبا روانه بازار سازید و به بازاریابی بهتر محصولات تولیدی خود کمک کنید.

یکی از مهم‌ ترین عوامل موفقیت در بازاریابی تبلیغات مؤثر است. بسته‌ بندی را می‌ توان یکی از عناصر قدرتمند بازاریابی و تبلیغات دانست.

با استفاده از این روش می‌ توانید به هدف بازاریابی خود دست یافته و صنعت خود را بیش‌ از پیش رونق دهید.

نقش بسته بندی در فروش و بازاریابی محصول
نقش بسته بندی در فروش و بازاریابی محصول

هدف از تولید و بسته بندی

 تولید و بسته‌ بندی مناسب محصول در ظاهر زیبا علاوه‌ بر این‌ که می‌ تواند باعث جلب توجه بیشتر مشتری گردد، به محافظت از کالا نیز کمک می‌ کند. امروزه می‌ توانید در قفسه‌ های سوپرمارکت‌ ها و مغازه‌ ها انواع محصولات متنوعی را مشاهده کنید که دارای بسته‌ بندی‌ های مختلف هستند.

 با یک بسته‌ بندی و دیزاین حرفه‌ ای می‌ توانید علاوه‌ بر تبلیغات مثبت محصول خود، به بازاریابی فوق‌ العاده آن نیز بپردازید. در بسته‌ بندی ساختار مواد، رنگ، تصویر، تایپوگرافی و دیگر اطلاعات فرعی اهمیت زیادی دارند. در حالت کلی می‌ توان گفت هدف از تولید و بسته‌ بندی شامل موارد زیر است:

شناخت برند

هر یک از برندهای تولید کننده به‌ دنبال تبلیغات کسب‌ و کار و یا صنعت خود هستند. شاید بتوان گفت بسته‌ بندی یک محصول می‌ تواند بهترین راه شناخت برند مورد نظر باشد؛ چرا که بر روی بسته‌ بندی محصول تمامی اطلاعات مربوط به آن و تولیدکننده برند به‌ طور کامل درج می‌ شوند.

شما با یک بسته‌ بندی مناسب می‌ توانید برند خود را به بسیاری از مخاطبان بشناسانید و با ایجاد احساس مثبت در آن‌ ها به فروش بیشتر محصولات خود کمک کنید.

بسته بندی تبلیغاتی  

 یک بسته‌ بندی مناسب و درست می‌ تواند بهترین روش تبلیغات برای کسب‌ و کارهای مختلف باشد. زمانی‌ که وارد یک فروشگاه می‌ شوید در قفسه‌ آن محصولات مختلفی را مشاهده خواهید کرد.

بی شک، محصولی که دارای ظاهر جذاب باشد، توجه شما را به خود جلب کرده و شما را به خرید ترغیب خواهد کرد.

 بهتر است در هنگام بسته‌ بندی علاوه‌ بر ظاهر مناسب محصول، به ارائه اطلاعات کامل مانند نحوه مصرف و نگهداری و مشخصات برند آن نیز اشاره کنید تا خریدار با بررسی تمامی اطلاعات کامل بر روی آن، نسبت‌ به خرید محصول اقدام کند.

تمایز محصول از دیگر محصولات مشابه بازار

یکی از مهم‌ ترین اهداف بسته‌ بندی محصول، تمایز آن از دیگر محصولات مشابه در بازار است.

هر یک از برندهای تولید کننده دارای ظاهر خاصی برای بسته‌ بندی محصولات خود هستند تا جایی که خریدار تنها با یک نگاه به‌ ظاهر آن، برند تولیدکننده‌ آن را شناخته و نسبت‌ به خرید آن ترغیب شود.

کاربرد پذیری

یکی از مهم‌ ترین کاربردهای بسته‌ بندی کمک به محافظت فیزیکی از محصول است. بی‌ شک محصولی که بدون بسته‌ بندی مناسب در بازار عرضه شود فروش کافی نخواهد داشت.

دومین کاربرد آن افزایش میزان فروش محصول می‌ باشد، یک بسته‌ بندی مناسب می‌ تواند توجه مشتریان را به خود جلب کند.

در هنگام طراحی آن به انتخاب یک لوگوی مناسب، طراحی کارت ویزیت و حتی کاتالوگ در ابعاد کوچک‌ تر توجه داشته باشید.

هدف از تولید و بسته بندی

ارائه اطلاعات و کارایی محصول به مشتریان

ارائه اطلاعات و کارایی محصول به مشتریان، از دیگر اهداف بسته‌ بندی بشمار می‌ رود. بی‌ شک محصولاتی که دارای اطلاعات کامل در مورد نحوه مصرف و نحوه نگه‌ داری، ترکیبات و یا سایر موارد مهم هستند، با استقبال بالایی روبرو خواهند شد.

در واقع می‌ توان گفت یکی از مهم‌ ترین اهداف بسته‌ بندی، ارائه اطلاعات کامل در مورد محصول به مصرف‌ کننده است.

ارائه دستورالعمل برای مصرف کننده 

زمانی‌ که مصرف‌ کننده به‌ دنبال خرید محصول است، کالایی را انتخاب می‌ کند که تمامی اطلاعات مانند نحوه استفاده نیز بر روی آن درج شده باشند.

در این‌ صورت با درج اطلاعات کامل می‌ توانید علاوه بر افزایش میزان فروش خود، در بازار رقبا نیز متمایز باشید و عملکرد فوق‌ العاده‌ ای را در زمینه فروش از آن خود سازید.

بهسازان ماشین تولید کننده انواع تجهیزات خانگی و صنعتی، انواع دستگاه های بسته بندی از جمله دستگاه بسته بندی مواد پودری و … در کشور است.

تاثیر خلاقیت در بسته بندی محصول در افزایش فروش

خلاقیت در بسته‌ بندی کالا اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چرا که به برندسازی و افزایش میزان فروش کمک می‌ کند.

با ارائه طرح‌ های خلاقانه در بسته‌ بندی محصول می‌ توانید علاوه بر جذب مخاطبان بیشتر، دلیل افزایش قیمت آن را نیز برای خریدار خود توجیه کنید. چرا که قیمت یک کالا با توجه به رنگ‌ بندی، ساختار و حتی تصویرسازی بسته‌ بندی آن نیز متفاوت خواهد بود.

 شما می‌ توانید از خلاقیت در طراحی، انتخاب رنگ، استفاده از تکنیک‌ های چاپ، نحوه برش و ابعاد آن نیز برای ایجاد یک طرح متمایز نسبت‌ به رقبای خود استفاده کنید.

در حالت کلی می‌ توان گفت خلاقیت علاوه بر افزایش میزان فروش، باعث جلب اعتماد خریداران، توجیه قیمت محصول و تبلیغات برند مورد نظر نیز می‌ گردد.

نقش بسته بندی در فروش محصول

طراحی بسته‌ بندی در افزایش میزان فروش تاثیر بسزایی دارد؛ چرا که می‌ توان آن را یک ابزار مؤثر بازاریابی دانست.

بسته‌ بندی می‌ تواند یک محصول را به یک محصول عالی تبدیل نماید و در جلب توجه مشتری نیز مؤثر باشد. 

زمانی‌ که خریدار به‌ دنبال خرید کالاهای مورد نیاز نیاز خود است، به ویژگی‌ های ظاهری آن نیز توجه می‌ کند. بنابراین در هنگام انتخاب طرح بسته‌ بندی خود به خلاقانه بودن آن نیز توجه کنید تا یک طرح بسیار زیبا و جذاب را برای مشتریان خود به ارمغان آورید.

تاثیر طراحی بسته بندی در فروش محصول
تاثیر طراحی بسته بندی در فروش محصول

تفاوت بسته بندی سفارشی و عمومی

بسته‌ بندی محصول در دو نوع سفارشی و عمومی انجام می‌ شود که هر یک دارای ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد هستند.

در حالت کلی می‌ توان گفت بسته‌ بندی عمومی به دو نوع بسته‌ بندی کوچک برای مصرف‌ کننده و بسته‌ بندی بزرگ برای حمل و نقل آن تقسیم می‌ شود.

 در بسته‌ بندی برای حمل‌ و نقل، کیفیت اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چرا که در این‌ صورت محصول باید از لحاظ فیزیکی ایمن باشد و هیچ آسیبی به آن وارد نشود. این نوع بسته‌ بندی را می‌ توان یک سیستم هماهنگ و منظم، برای تهیه کالا به‌ منظور حمل‌ و نقل، تدارکات، انبارداری و یا حتی فروش دانست.

 بسته‌ بندی سفارشی می‌ تواند یک محصول خوب را به محصول عالی تبدیل کند. علاوه‌ بر این، به شناخت بیشتر برند نیز کمک می‌ کند.

طراحی زیبا و نام تجاری اهمیت زیادی در این نوع بسته‌ بندی دارند. بسته‌ بندی سفارشی با توجه به درخواست برند مورد نظر انجام می شود و در اندازه‌ های مختلف تولید می‌ گردد.

در حقیقت این نوع بسته‌ بندی، علاوه‌ بر افزایش میزان فروش محصول، نوعی تبلیغات برای برند نیز شناخته می‌ شود.

 بسته‌ بندی معمولی، بسته‌ های آماده هستند که می‌ توانید پس از زدن برچسب بر روی آن، محصول خود را روانه بازار سازید. این نوع بسته‌ بندی دارای هزینه کمی بوده و در مقیاس بالا انجام می‌ شود.

از آن‌ جایی‌ که این نوع بسته‌ بندی دارای اندازه‌ ها و مدل‌ های از پیش تعیین‌ شده است، با محدودیت بالایی رو به رو است.

 تنها موردی که باعث شخصی‌ سازی بسته‌ بندی‌ های عمومی می‌ شود، استفاده از لیبل است. اما در بسته‌ بندی سفارشی قضیه فرق دارد. در این نوع بسته‌ بندی از جعبه‌ های سفارشی استفاده می‌ گردد. هر یک از این جعبه‌ ها دارای نمونه طراحی منحصر به‌ فرد هستند و با توجه به تصمیم مدیران شرکت طراحی می‌ شوند.

معمولاً شرکت‌ هایی که از این نوع بسته‌ بندی استفاده می‌ کنند، نیاز مشتری را در نظر می‌ گیرند. در این نوع بسته‌ بندی تعداد آن با توجه به حداقل سفارش تعیین می‌ شود.

جعبه های بسته بندی سفارشی

جعبه‌ های بسته‌ بندی سفارشی دارای عناصر بصری جذاب هستند تا بتوانند نام برند شرکت شما را از دیگر شرکا متمایز سازند. در این نوع بسته‌ بندی از مواد اولیه مرغوب استفاده می‌ شود تا محصولات شما را منحصر به‌ فرد سازند.

در جعبه‌ های سفارشی علاوه‌ بر برچسب و یا استیکر، آدرس، اسم شرکت و نشان تجاری نیز بر روی آن حک می‌ شوند.

 اگر به دنبال خرید دستگاهی برای بسته بندی همزمان چهار محصول خود هستید، دستگاه چهار توزین با داشتن ۴ ترازوی وزن کشی عمل بسته بندی را با سرعت بالایی انجام می دهد.

این نوع دستگاه با داشتن ترازوهای بسیار حساس به توزین دقیق مواد درون بسته بندی کمک می کند‌.

مزایای بسته بندی سفارشی

 بسته‌ بندی سفارشی دارای مزایای بسیاری است از جمله مزایای آن می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 جلب اعتماد مشتری

 جلب اعتماد مشتری می‌ تواند تاثیر بسزایی در افزایش میزان فروش شما داشته باشد. استفاده از یک جعبه سفارشی می‌ تواند به شما در بازاریابی و برندسازی سریع‌ تر محصول خود کمک کند و شما را در ذهن مشتریان تا سال های طولانی ماندگار سازد.

 افزایش محبوبیت برند

 یک بسته‌ بندی جذاب سفارشی می‌ تواند عملکرد فوق‌ العاده‌ ای در زمینه برند سازی داشته باشد.

با استفاده از این روش نه‌ تنها می‌ توانید محصولات خود را در کیفیت بالا ارائه کنید، بلکه کمپانی خود را نیز به بسیاری از خریداران بشناسانید.

 امکان سفارشی سازی تمامی آیتم‌ ها

 از آن‌ جایی‌ که جعبه‌ های سفارشی با تقاضای مشتری طراحی‌ شده و عرضه می‌ گردند، تمامی آیتم های آن نیز سفارشی خواهند بود تا بتوانند از دیگر جعبه‌ های معمولی در بازار متمایز باشند.

 امکان سفارشی سازی تمامی آیتم‌ ها
 امکان سفارشی سازی تمامی آیتم‌ ها

 ابعاد دلخواه

 به دلیل آنکه جعبه‌ های سفارشی به درخواست مشتری طراحی می‌ شوند، ابعاد آن نیز قابل تغییر هستند.

فراموش نکنید که ساخت جعبه‌ های سفارشی نسبت‌ به جعبه های معمولی نیاز به مدت زمان بیشتری دارد.

تاثیر طراحی بسته بندی سفارشی بر افزایش فروش

از مهم‌ ترین مزایای بسته‌ بندی سفارشی می‌ توان به نگه‌ داری و محافظت از کالا به‌ صورت ویژه اشاره کرد. همچنین می‌ توان با استفاده از آن برند خود را به خریدار معرفی کرد. در واقع جعبه‌ های سفارشی به‌ راحتی در ذهن خریدار حک می‌ شوند و می‌ توانند تأثیر زیادی بر افزایش میزان فروش داشته باشند.

 یک طراحی اصولی می‌ تواند باعث ایجاد حس اعتماد در ذهن مشتری گردد. از دیگر مزایای آن می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 امکان برقراری ارتباط با مشتری

 تاثیر زیاد آن در ذهن خریدار

 افزایش محبوبیت و ماندگاری برند

 افزایش میزان فروش نسبت‌ به سایر رقبا

 ایجاد یک شرایط متمایز از دیگر رقبا

 تسهیل حمل‌ و نقل و نگهداری محصول

هویت برند در بسته بندی سفارشی

 استفاده از بسته‌ بندی سفارشی و تمرکز بر انتخاب رنگ، طرح و کیفیت مناسب به افزایش محبوبیت برند کمک می‌ کند. توجه داشته باشید که یک بسته‌ بندی خلاقانه باید به‌ گونه‌ ای باشد که لوگو، فونت و حتی تمامی نوشته های آن به‌ درستی سر جای خود مشخص شده باشند.

 بسیاری از برندهای معروف دارای بسته‌ بندی جذاب هستند. از این‌ رو از میزان فروش بالایی نیز برخوردار می‌ باشند. بنابراین می‌ توان گفت یک بسته‌ بندی سفارشی می‌ تواند به شناخت بهتر برند کمک کند. در این زمینه می‌ توانید از عکاسی صنعتی نیز استفاده کنید. عکاسی صنعتی می‌ تواند به خاص تر شدن بسته‌ بندی سفارشی کمک کند و یک تبلیغات موثر به‌ شمار رود.

تاثیر بسته بندی سفارشی بر فروش آنلاین

بسته‌ بندی سفارشی تاثیر فوق‌ العاده‌ ای بر فروش آنلاین دارد. از جمله مزایای آن می‌ توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 بسته‌ بندی سفارشی می‌ تواند انبار کردن کالا، حمل‌ و نقل آن و یا نمایش محصول در فروشگاه را تسهیل سازد.

 بسته‌ بندی سفارشی دارای طرح‌ های مختلف بوده و از تنوع بالایی برخوردار است. به‌ همین دلیل می‌ تواند در جلب توجه مشتری موثر باشد.

 بسته‌ بندی سفارشی دارای طرح‌ ها و فرم‌ های اختصاصی است که بر روی آن می‌ توان از لوگو، نحوه استفاده از محصول، تاریخ مصرف محصول و برند آن نیز استفاده کرد.

 در این نوع بسته‌ بندی می‌ توان به‌ خوبی آدرس و نشان تجاری شرکت را بر روی آن چاپ کرد تا علاوه‌ بر شناساندن برند به افزایش کیفیت آن نیز کمک کرد. از آن‌ جایی‌ که در فروش اینترنتی ظاهر محصول اهمیت زیادی برای خریدار دارد، بسته‌ب ندی سفارشی توصیه می‌ شود.

راهنمای خرید انواع دستگاه بسته بندی

نقش بسته بندی در برندینگ

نقش بسته بندی در بازاریابی از اهمیت بسزایی برخوردار است. اما این امر تنها مختص بازاریابی نیست و در برندسازی نیز، تاثیر مفید و مثبتی در پی دارد.

یکی از مهم ترین استراتژی های فروش، توجه به بسته بندی اصولی با جذابیت بالا و طراحی خارق العاده است. در حقیقت می توان گفت، بدون یک بسته بندی درست امکان دستیابی به میزان بالایی از فروش ممکن نخواهد بود.

بسته بندی محصول باید به گونه ای باشد که بتواند توجه مشتری را به خود جلب کند و او را به خرید ترغیب سازد.

برندهای تولید کننده انواع محصولات مختلف می توانند از این طریق به مشتریان خود نشان دهند که تا چه میزان به محصول خود ارزش قائل هستند. از این رو، یک بسته بندی باکیفیت می تواند به ارزش و اعتبار برند بیافزاید.

نقش بسته بندی در صادرات محصول

توجه به یک بسته بندی اصولی و خلاقانه در انواع کالاهای صادراتی اهمیت زیادی دارد. محصولات صادراتی پس از تولید باید درون جعبه های مقاوم و بزرگتر قرار گیرند تا امکان حمل آسان تری داشته باشند. یکی از مهم ترین موارد، طراحی جعبه های مقاوم در برابر فشار و آسیب است.

علاوه بر این، یک بسته بندی صادراتی باید دارای لوگو و آرم شرکت باشد تا هیچ اشتباهی در هنگام حمل و نقل آن صورت نگیرد.

بهتر است بر روی جعبه کالا، نحوه حمل و نقل درست آن و میزان فشار وارده بر کالا به درستی درج شوند.

نقش بسته بندی بر بهداشت و سلامت محصول

بسته بندی درست محصول تاثیر زیادی بر بهداشت و سلامت آن دارد. بسته بندی باید به گونه ای باشد که محصول را در برابر آسیب های ناشی از حمل و نقل و هر گونه خرابی مصون دارد. بی شک جعبه های محکم و مقاوم در برابر ضربه، رطوبت، فشار و آلودگی می توانند بهترین انتخاب برای بسته بندی محصول باشند که باعث افزایش ماندگاری کالا نیز می گردند.

استفاده از مواد قابل بازیافت در بسته بندی

یکی از مهم ترین اهداف بسته بندی با استفاده از مواد قابل بازیافت، امکان کاهش زباله است.

جعبه هایی که از آن ها برای بسته بندی استفاده می شود، پس از مصرف در محیط رها شده و یا بازیافت می شوند. معمولا بسته بندی های شیشه ای، فلزی، آلومینیومی، کارتونی و کاغذی قابلیت بازیافت را دارند.

بهتر است از بسته بندی پلاستیکی استفاده نکنید چرا که قابلیت بازیافت ندارد و باعث ایجاد آسیب به محیط زیست می شود. در صورتی که تولید کننده از بسته بندی قابل بازیافت استفاده کند، نشان دهنده تعهد او نسبت به مسئولیت اجتماعی خواهد بود.

داخل بسته بندی ها هدیه بگذارید

قرار دادن هدیه درون بسته بندی، اهمیت زیادی برای خریدار یا مشتری دارد. هدیه ای که می توانید از آن درون جعبه محصول استفاده کنید می تواند هدایای تبلیغاتی یا اختصاصی باشد.

به عنوان مثال می توانید با توجه به نوع کسب و کار خود و نیز سلیقه مشتری، از کد تخفیف و یا ارسال رایگان به عنوان هدیه استفاده کنید. استفاده از این روش می تواند مشتری های وفاداری را به سمت برند شما روانه سازد.

جلب اعتماد مشتریان

با یک بسته بندی درست و زیبا می توانید میزان تعهد خود به مشتری را به خوبی نشان دهید. خریدار در صورت مشاهد جعبه زیبای محصول، نسبت به خرید آن ترغیب می شود.

در نتیجه با استفاده از این روش می توانید اعتماد مشتریان خود را جلب کنید و میزان فروش محصولات تولیدی خود را افزایش دهید. استفاده از مواد اولیه باکیفیت، طراحی خلاقانه و جذاب از مهم ترین موارد در جلب اعتماد مشتریان هستند.

کلام پایانی 

 بسته بندی محصول یک روش تبلیغاتی موثر در افزایش میزان فروش کالا و حفظ کیفیت آن است. با استفاده از دستگاه های بسته بندی می توانید محصول خود را در ظاهری جذاب با آرم برند خود روانه بازار سازید. شرکت بهسازان ماشین از تولیدکننده های برتر انواع دستگاه های بسته بندی خانگی و صنعتی است که تولیدات خود را با یکسال گارانتی پس از فروش در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. با خرید از این شرکت، می توانید از خدمات مختلف آن مانند نصب و راه اندازی در محل، ۱۰ سال خدمات پس از فروش و آموزش رایگان بهره مند شوید.

سوالات متداول 

 بهترین نوع بسته بندی برای فروش اینترنتی کدام است؟

 بسته بندی سفارشی به دلیل تولید در ابعاد و طرح دلخواه تولید کننده و امکان استفاده از عناصر بصری، بهترین نوع بسته بندی برای فروش اینترنتی است.

 بسته بندی مناسب محصول چه مزایایی به همراه دارد؟

 بسته بندی مناسب محصول باعث حفظ کیفیت کالا، جلوگیری از هرگونه آسیب، کاربردپذیری بالا، امکان ارائه اطلاعات محصول به طور کامل و افزایش محبوبیت برند می گردد.

 استفاده از بسته بندی سفارشی چه تاثیری بر میزان فروش دارد؟

بسته بندی سفارشی با امکان برقراری ارتباط با مشتری، تاثیر زیاد آن در ذهن خریدار، افزایش محبوبیت و ماندگاری برند، افزایش میزان فروش نسبت‌ به سایر رقبا و تسهیل حمل‌ و نقل و نگهداری محصول باعث افزایش میزان فروش می گردد.

1 Comment

  1. ممنون از مطالب مفیدتون بله درسته محصولات ایرانی باید بیشتر روی بسته بندی محصولاتشون کار کنند تا از این لحاظ با محصولات خارجی قابل رقابت‌ باشند.


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *