Skip to content

بسته بندی و نقش آن در فروش محصول

ما در این مقاله سعی داریم به بررسی تاثیر بسته بندی مواد غذایی در بازاریابی و فروش محصولات بپردازیم، اگر شما نیز قصد دارید فروش محصولات برند خود را افزایش دهید و همچنین برند خود را به یکی از برندهای نام آشنای بازار تبدیل کنید، با ما همراه باشید.

بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی یکی از اصلی ترین مراحل تولید کالا و عرضه آن به بازار است. امروزه با آگاه شدن بیشتر افراد در ارتباط با موضوع بهداشت، بسته بندی مواد غذایی به یکی از مهمترین رکن های یک کسب و کار تبدیل شده است. 

بسته بندی مواد غذایی در جهان امروز اهداف مختلفی به دنبال دارد که در بخش های زیرین می‌خواهیم به شرح آنها بپردازیم. با ما همراه باشید.

اهداف بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی اهداف زیادی دارد و بسیاری از آنها فراتر از نقش اصلی آن یعنی پوشاندن محصول هستند، برای بررسی تمامی موارد و مسائل مرتبط با بسته بندی از جمله نقش بسته بندی در فروش محصول تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

 • محافظت از محصول و رعایت بهداشت مواد غذایی

مورد اول در اهداف بسته بندی، محافظت از محصول است و عمر مفید مواد غذایی را افزایش می‌دهد و آنها را از آلودگی های محیط در امان نگه می‌دارد.

 • حفاظت از محصول در هنگام حمل و نقل

مورد دوم در اهداف بسته بندی، محافظت از مواد غذایی در برابر صدمات و ضربه های وارده در هنگام حمل و نقل و جابه‌جایی است.

 • ارائه اطلاعات و کارایی محصول به مشتری

مورد سوم از اهداف بسته بندی، درج اطلاعات مهم و کاربردی کالا بر روی بسته بندی است. اطلاعات مهم و کاربردی که اغلب بر روی بسته بندی ها وجود دارند عبارتند از قیمت محصول، تاریخ تولید و تاریخ انقضای محصول، نحوه مصرف و مواد تشکیل دهنده آنها است.

 • تمایز و ایجاد تفاوت در بین محصولات مشابه در بازار

هدف چهارم در بسته بندی، ایجاد تمایز بین محصولات مشابه در بازار است. به عنوان مثال، در بازار 4 برند برای پنیر وجود دارد که هر چهار برند دارای بسته بندی خاص خود هستند و در عین حال  که برای ارائه محصول با کیفیت در حال رقابت هستند در ایجاد بسته بندی و طرح جذاب نیز در حال رقابت و به روز رسانی هستند.

 • خلاقیت در طراحی بسته بندی

نوآوری و خلاقیت در نوع بسته بندی در بازاریابی و فروش تاثیر به سزایی دارد. مشتریان و صاحبان فروشگاه هنگام خرید محصول به خلاقیت در بسته بندی و طراحی آنها توجه بسیاری می کنند، همچنین دقتی که در نحوه بسته بندی انجام شده نیز برای مشتریان بسیار مهم است، زیرا دقت در این کار نشان دهنده بهداشت محصول است. نتایج حاصل از مطالعه سالانه یک محصول که توسط موسسه بازاریابی مواد غذایی آمریکای شمالی انجام شده، نشان می دهد که نوآوری برای مصرف کنندگان خصوصاً هنگام خرید یک کالا مورد توجه و مهم است. 

خلاقیت در بسته بندی
 • کاربرد پذیری بسته بندی

بسته بندی علاوه بر تاثیری که در فروش و بازاریابی دارد، باید بسیار کاربردپذیر نیز باشد. بهتر است بدانید منظور از کاربرد پذیری یک بسته بندی، توانایی حفاظت بسته بندی از محصول است. 

 • نقش بسته بندی و طراحی آن در شناخت برند

هر شرکتی برای شناخته شدن و ماندگاری نام آنها در اذهان عمومی، نیازمند یک طراحی و رنگ بندی خاصی است. همانطور که همه ما می دانیم بسیاری از محصولات هستند که از سالهای گذشته تاکنون با یک طرح و رنگ بسته بندی به بازار عرضه می شوند و تمامی افراد جامعه به آن برند آشنایی دارند.

 • شناخت برند 

یکی از بهترین روش ها برای فروش بیشتر محصولات، برند سازی کسب و کار است به گونه ای که افراد با یک لوگو، آهنگ و بسته بندی نام برند شما برایشان تداعی شود. برندینگ در افزایش فروش و بازاریابی بسیار موثر است.

 • تبلیغات

از روش های افزایش فروش و بازاریابی تبلیغات است. بسته بندی با کیفیت محصولات ارائه شده نیز یکی از روش های تبلیغات به شمار می آید. تبلیغات نام برند شما را در ذهن افراد جامعه هک می کند. تبلیغات صورت گرفته از سوی کسب و کار شما باید هدفمند و با شناخت مشتریان هدف شما باشد تا آگاه باشید که به چه روشی تبلیغات شما به فروش بیشتر منجر می شود.

انواع بسته بندی

انواع بسته بندی محصولات 

در بسته بندی محصولات مشتریان به موارد مختلفی توجه می شود، در زیر به چند مورد از دلایل توجه افراد به بسته بندی می پردازیم:

 • ضد ضربه، ۹۸ درصد از افراد به ضد ضربه بودن بسته بندی دقت داشتند.
 • آماده فریز، ۷۶ درصد از افراد به قابل فریز بودن بسته بندی ها دقت داشتند.
 • قابل اعتماد، ۷۲ درصد از افراد یک جامعه نیز معتقد هستند محصولات دارای بسته بندی کیفیت بالاتری دارند که نشان از قابل اعتماد بودن برند آنها است.
 • سازگار با محیط زیست باشند. 

نفوذ بسته بندی در بازار و فروش 

بسته بندی اگر به درستی انجام شود می تواند یکی از موثرترین روش های ایجاد و تقویت ارزش تجاری و آگاهی از برند باشد زیرا با وجود رقابت زیاد در قفسه ها، طرح روی محصول می تواند در تصمیم گیری خریدار تاثیرگذار باشد. پس می توان گفت با موضوع بسته بندی باید به عنوان یک نوع بازاریابی نه فقط به عنوان محافظت از کالا رفتار شود.

در بسته بندی یک محصول نقش چاپ و طراحی را نمی توان نادیده گرفت. چاپ رنگی، برچسب زدن و طراحی زیبا بسته بندی محصول را از لحاظ ظاهری تقویت میکند که در جذابیت تجاری برند شما تاثیر گذار است.

دکتر جان استنتون، استاد بازاریابی مواد غذایی در دانشگاه سنت جوزف می گوید:

“شما محصول موجود در قفسه فروشگاه را می بینید. بسته را هر بار که یخچال یا درب کمد را باز می کنید می بینید. بسته را هنگام استفاده از آن می بینید. پس زمانی که شما در خانه شخص دیگری هستید و یکی از محصولات شما در معرض دید باشد نام برند شما تا زمانی که فرد در آن محل به سر می برد به عنوان یک یادآوری ثابت عمل میکند.”

قرار گیری محصولات جدید در صدر بازاریابی

قرارگیری محصولات جدید در صدر بازاریابی

بسیاری از تولید کنندگان از برنامه های تحقیقاتی دانشگاه، به عنوان مشاور در مراحل اولیه توسعه و فروش محصول استفاده می کنند.

دانشگاه Clemson یکی از دانشگاه های ایالات متحده است که دارای برنامه های طراحی بسته بندی و برنامه های علوم بسته بندی است.

این دانشگاه با صدها تولید کننده آمریکایی در زمینه مشاوره بابت طراحی بسته بندی، آزمایش توزیع، تجزیه و تحلیل سیستم و آموزش فعالیت می کند.

اندرو هورلی، استادیار گروه مواد غذایی، تغذیه و بسته بندی علوم در Clemson می گوید:

“آنچه من از مطالعه بسته بندی، توجه مصرف کننده و رفتار وی نسبت به بسته بندی آموخته ام این است که هیچ روند جهانی در این باره وجود ندارد زیرا این یک بازی ریاضیاتی است.”

بیشتر تولید کننده های مواد غذایی در بازار فروش، غایب هستند و افراد غایب فروشی نخواهند داشت. بنابراین، هرچه بیشتر بتوانید با بسته بندی های جذاب و متنوع خود را معرفی کنید، موفقیت بیشتری خواهید داشت.

ویژگی های یک طراحی بسته بندی موفق

نحوه بسته بندی و طراحی آن زمانی موفق به شمار می رود که فروش زیاد داشته باشد. به طور کلی می توان گفت طراحی و نحوه بسته بندی گویای برند شما است و خریداران با آن ارتباط برقرار می کنند. ما در این بخش به ویژگی های یک طراحی بسته بندی موفق پرداخته ایم، با ما همراه باشید:

 1. افزایش سهم بازار در میان رقبا
 2. رشد فروش در مقایسه با رقبا 
 3. ایجاد تمایز بین محصولات موجود در بازار
 4. تاثیر گذاری برند شما و مدت زمان طولانی ماندگاری در ذهن خریدار
 5. توانایی بالا در برقراری ارتباط با مشتری
 6. برندینگ همراه با بسته بندی
 7. محافظت از محصول 

موانع و چالش های بسته بندی

 1. مشکلات محیط زیستی
 2. اقتصادی بودن 
 3. عدم تاثیرگذاری بر مخاطب 
 4. محدودیت های موجود در قانون
 5. محدودیت فضا و بودجه
 6. توانایی استفاده بهینه از فضاها
 7. حفظ کیفیت
 8. امکان افزایش هزینه در استفاده از دستگاه های اتوماتیک
چالش های بسته بندی

شرکت بسته بندی مواد غذایی بهسازان صنعت تدبیر 

شرکت های بسته بندی، کالاهایی را که کاربران نهایی خریداری و مصرف می کنند توسعه نمی دهند، اما در بهبود فرایند توزیع محصول نقشی اساسی دارند.

مجتبی میرهادی، مدیر توسعه شرکت بهسازان صنعت تدبیر، طی یک جلسه با صاحبان مشاغل به این موضوع اشاره کرد:

“ما با طیف زیادی از تولید کنندگان مواد غذایی در داخل ایران همکاری داشته ایم که از ما درخواست ارائه راه حلی برای بسته بندی کامل، منعطف، سفت، سخت و خلا داشته اند.”

بهسازان صنعت تدبیر یکی از پیشرو ترین های ماشین آلات مواد غذایی، دارویی و شیمیایی در ایران است. دستگاه های بسته بندی و دیگر ماشین آلات به صورت جداگانه طراحی شده است تا نیاز تولید کننده را در مورد طراحی بسته، خروجی و استفاده کارآمد از منابع، برآورده سازد.

نمونه کارهای این شرکت شامل دستگاه های بسته بندی توزین دار، کیسه و کارتن پرکن ها، قوطی پرکن، شیرینگ پک ها، مشاوره و ساخت خطوط تولید مواد غذایی است. به منظور پاسخگویی به نیازهای مشتری، باید تمام جنبه های فرایند تولید را در نظر بگیرد تا بتواند سودمندترین خطوط تولید را ارائه دهیم.

همچنین مهندس میرهادی در صحبت خود اذعان داشت: “در بهسازان صنعت تدبیر ما همیشه با محصول شروع می کنیم، اما این تنها آغاز فرایند است، و معیارهای بسیار بیشتری برای بررسی وجود دارد.”

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

هنوز نظری وجود ندارد، اولین نفر باشید.


وارد کردن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *