Skip to content

اصول خشک کردن میوه و سبزی 

اصول خشک کردن میوه و سبزی

نحوه خشک کردن انواع میوه و سبزی یکی از مهم ترین مسائلی است که مورد توجه فعالان در حوزه صنایع غذایی قرار گرفته است. همانطور که بر همگان آشکار است استفاده از مواد معدنی و ویتامین ها برای حفظ سلامتی اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل استفاده از مواد غذایی خشک شده بسیار رواج یافته است.

بهسازان صنعت تدبیر قصد دارد با توجه به اهمیت مواد غذایی خشک شده در زندگی افراد، به بررسی اصول خشک کردن میوه و سبزی بپردازد.

در گذشته خشک کردن مواد غذایی به صورت سنتی و با نور خورشید انجام می گرفت اما به دلایل بهداشتی و زمانبر بودن آن امروزه کسب و کارها برای خشک کردن میوه و سبزی از دستگاه های تمام اتوماتیک که با تکنولوژی روز دنیا ساخته شده است، استفاده می کنند. 

مزایای خشک کردن میوه و سبزی

خشک شدن مواد غذایی باعث حفظ کیفیت و مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز هر فرد می شود. به همین دلیل افراد زیادی برای استفاده از میوه جات در تمامی روزهای سال اقدام به خشک کردن آنها می کنند. 

در این بخش به مزایا استفاده از مواد غذایی خشک شده از جمله میوه و سبزی که باعث روی آوردن مردم به این حوزه شده است، خواهیم پرداخت: 

در ابتدا بهتر است بدانید؛ در صورتی که نحوه خشک کردن میوه و سبزی اصولی و استاندارد باشد، طعم و مزه آنها بدون تغییر می ماند و حفظ می شود. اکنون به مزایای مواد غذایی خشک شده بپردازیم:

 1. حفظ خاصیت غذایی و دارویی مواد غذایی از جمله میوه و سبزی
 2. نگهداری راحت و آسانتر از مواد غذایی خشک شده نسبت به میوه و سبزی تازه
 3. صادرات‌ آسان و بدون نگرانی در جهت فاسد شدن میوه و سبزی
 4. مواد غذایی خشک شده نیازی به نگهداری در یخچال ندارند.
 5. افزایش فرایند آشپزی با مواد غذایی خشک شده 
 6. حفظ عطر و بوی مواد غذایی با روش خشک کردن 
 7. با خشک کردن مواد غذایی، میوه جات و سبزیجات دارای ظاهری زیبا می شوند که بسیاری از افراد از آن برای تزئین استفاده می کنند.
مزایای خشک کردن میوه و سبزی

انواع روش خشک کردن میوه و سبزی

 1. روش سنتی

همانطور که در ابتدای این مقاله گفته شد، در گذشته برای خشک کردن مواد غذایی از نور مستقیم آفتاب استفاده می کردند. یکی از نکاتی که در این روش باید رعایت کرد، تنظیم رطوبت مواد غذایی است به همین دلیل در این روش باید از یک توری استفاده کرد آن را بر روی مواد غذایی پهن کرد. در این صورت نیازی به پشت و رو کردن اسلایس های مواد غذایی نیست و حرارت خورشید به تمامی بخش های مواد غذایی نیز اعمال می شود.

 1. روش های خانگی 

خشک کردن مواد غذایی به صورت خانگی دو روش دارد که در این بخش به بررسی آنها خواهیم پرداخت. یکی از روش ها استفاده از بخاری و شوفاژ است. در این روش ابتدا پارچه تمیز در داخل سینی قرار می دهیم و سپس مواد غذایی را داخل آنها می چینیم و با حرارت ملایم بخاری و شوفاژ شروع به خشک شدن می کنند. دومین روش خشک کردن خانگی استفاده از دستگاه های خانگی خشک کن میوه و سبزی است که با برق کار می کند.

 1. روش  صنعتی 

امروزه کسب و کارها برای پاسخگویی به نیاز مشتریان، اقدام به خشک کردن مواد غذایی با دستگاه های صنعتی خشک کن می کنند. بهسازان صنعت تدبیر در این راستا اقدام به طراحی و تولید انواع دستگاه خشک میوه و دستگاه خشک سبزی کرده است که می توانید با توجه به نیاز خود اقدام به خرید دستگاه خشک کن کنید.

مراحل خشک کردن میوه و سبزی 

برای تولید مواد خشک شده مرغوب و باکیفیت باید تمامی اصول و مراحل خشک کردن مواد غذایی را رعایت کرد. به همین دلیل در این بخش می خواهیم به شرح تمامی مراحل خشک کردن میوه بپردازیم:

 1. در ابتدا باید میوه یا سبزی که می خواهید اقدام به خشک کردن آن کنید را تهیه و بشویید. در مرحله خرید باید اقدام به تهیه مواد غذایی کنید که رسیده باشند و از خرید میوه و سبزی کال و نارس خودداری کنید. در صورتی که از دستگاه های صنعتی استفاده می کنید میوه جات را در داخل محفظه شستشو قرار دهید.
 2. در دومین مرحله، پس از شستشوی میوه و سبزی در صورت مشاهده مواد خراب یا اقدام به جداسازی آنها کنید.
 3. در مرحله سوم، به جدا کردن هسته میوه جات بپردازیم. میوه هایی که نیاز به جدا کردن پوست دارند نیز دارند در این مرحله باید به جدا شوند.
 4. ضخامت اسلایس های میوه و سبزی را باید با اندازه مناسب در نظر گرفت.
 5. در مرحله آخر نیز مواد اسلایس شده را در داخل دستگاه های خشک کن قرار دهید و پس از اتمام زمان مورد نظر مواد خشک شده را خارج کنید.
روش های خشک کردن میوه و سبزی

روش نگهداری از میوه و سبزی خشک 

در این بخش می خواهیم به طریقه نگهداری مواد خشک شده بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید:

 1. استفاده از ظروف پلاستیکی و دردار برای نگهداری میوه و سبزی خشک شده بهترین گزینه است. زیرا در این روش از تغییر طعم، بو و ظاهر جلوگیری می شود.
 2. در نگهداری میوه و سبزی که هنوز مقداری از رطوبت خود را نگه داشته اند، بهتر است از سلفون استفاده کرد.
 3. تاریخ نگهداری مواد غذایی خشک شده ما بین 9 الی 12 ماه است.
 4. برای استفاده از میوه جاتی که بیشتر از حد نرمال خشک شده اند، می توانید قبل از مصرف اقدام به خیساندن آنها کنید.
 5. استفاده از ترکیبات گوگرد در اکسید برای خشک کردن میوه جات و سبزیجات باعث حفظ طعم و شکل ظاهری محصولات می شود.
 6. در تهیه میوه و سبزی خشک شده حتما به اصول بهداشتی دقت کنید.

قیمت میوه و سبزی خشک شده 

از عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت میوه و سبزی خشک شده، نحوه خشک کردن این مواد، نوع میوه و سبزی و بسته بندی آنها مورد استفاده است. 

در صورتی که برای خشک کردن مواد غذایی از تجهیزات و دستگاه های به روز و پیشرفته دنیا استفاده شده باشد، بی شک قیمت محصول نهایی در بازار نیز بیشتر خواهد شد. 

در تهیه میوه و سبزی خشک شده اگر از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت بالاتری استفاده شود، قیمت نهایی محصولات خشک شده نیز بیشتر می شود.

بسته بندی مواد غذایی از جمله میوه و سبزی خشک شده یکی از عواملی است که در بازاریابی محصولات تاثیر دارد. به همین دلیل هرچه مواد غذایی موجود در بازار از ایده های خلاقانه و کیفیت بالا استفاده شده باشد، محصول دارای قیمت بالاتری است.

مراحل خشک کردن میوه و سبزی

جمع بندی 

بهسازان صنعت تدبیر در این بخش سعی داشت به بررسی میوه و سبزی خشک شده بپردازد و به تمامی سوالات کاربران از جمله اصول و نکات خشک کردن میوه و سبزی، روش نگهداری مواد خشک شده، انواع روش های خشک شده و عوامل تاثیر گذار در قیمت محصولات خشک شده پاسخ دهد. 

پیشنهاد شرکت بهسازان صنعت تدبیر در رابطه با راه اندازی کسب و کار حوزه خشک کردن میوه و سبزی این است که، اقدام به خرید دستگاه بسته بندی نیز کنید تا بتوانید خط تولید میوه و سبزی خشک را تکمیل کنید.

سؤالات متداول

در روش های خانگی خشک کردن میوه از چه تجهیزاتی استفاده می شود؟

استفاده از تجهیزات گرمایشی از جمله بخاری و شوفاژ، نور طبیعی خورشید و استفاده از دستگاه های خانگی خشک کن میوه و سبزی بهترین روش برای خشک کردن مواد غذایی است. 

مزایای استفاده از روش های صنعتی میوه خشک کنی نسبت به روش های سنتی چیست؟

رعایت اصول بهداشتی، کاهش نیروی انسانی، کاهش زمان تولید محصولات و …. از مزایای روش های صنعتی به سنتی است.

چه مواد افزودنی برای بهتر خشک شدن میوه ها و سبزیجات به کار می روند؟

موادی مانند ویتامین ث و محلول های قندی از مواد افزودنی به شمار می آید که در خشک شدن میوه و سبزی تاثیر دارد.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *